
Jeżowiec Strongylocentrotus franciscanus – 200 lat
Przed tymi małymi zwierzętami często ostrzega nas się na wakacjach, jeśli spędzamy je na kamiennych plażach i skalistych wybrzeżach. Nadepnięcie na jeżowca może być dla człowieka nie tylko bolesne, ale nawet niebezpieczne. Datowanie metodą węgla radioaktywnego 14C wykazało, że jeżowce Strongylocentrotus franciscanus mogą dożyć 200 lat – i to bez żadnych oznak starości!

Wal grenlandzki (Balaena mysticetus) – 211 lat
Wal grenlandzki, znany także jako wieloryb grenlandzki, jest ssakiem, który występuje głównie w wodach Arktyki i obszarach subarktycznych. Jest spory – przeważnie ma ok. 15 metrów długości i 60 ton wagi, ale przede wszystkim żyje niesamowicie długo: ponad 200 lat sprawia, że bezkonkurencyjnie został uznany za najdłużej żyjącego ssaka.

Żółw słoniowy (Geochelone nigra) – 300 lat
To kolejny długowieczny żółw. Jeśli warunki mu sprzyjają, potrafi dożyć nawet 300 lat! Nawet jednak, gdy nie jest kolorowo, żółw słoniowy i tak potrafi osiąganym przez siebie wiekiem zawstydzić niejednego człowieka. Tu’i Malila to żółw słoniowy, którego ok. 1777 roku kapitan Cook podarował królowi Tonga. Zwierzę zdążyło przeżyć dwie wojny światowe – zdechł dopiero w 1965 roku, licząc sobie ok. 188 lat.

Rekin polarny (Somniosus microcephalus) – 392 lata
Tę rybę można spotkać głównie w wodach na północy. Rekiny polarne rosną bardzo wolno, ale mają na to sporo czasu – szacowano, że dożywają 200 lat, ale najstarszy zbadany rekin polarny miał aż 392 lata. To uczyniło go najstarszym znanym kręgowcem.