
HORTENSJA
Piękne kwiatostany hortensji, których średnica często dochodzi do 20 cm, mogą mieć barwę białą, różową, niebieską, karminową lub czerwoną. Hortensja powinna stać w jasnym miejscu, ale nie na parapecie, bo słońce będzie przypalać kwiaty i liście. W ciemnym pomieszczeniu kwiaty hortensji staną się blade, a liście zżółkną i roślina zmarnieje. Dopóki hortensja kwitnie, należy ją podlewać codziennie małą porcją wody. Warto też nawozić raz w tygodniu, najlepiej płynnym nawozem do hortensji. Gdy hortensja przekwitnie, można zadołować roślinę wraz z doniczką w ogrodzie, a na zimę znów przynieść do domu. Nie wszystkie odmiany są jednak mrozoodporne.

AZALIA
Azalia doniczkowa kwitnie nawet w zimie! Azalia może urosnąć nawet do 50 cm, tworząc efektowne drzewko z kwiecistą koroną. Azalia nie lubi ani nadmiernego podlewania, które może spowodować gnicie korzeni, ani przesuszenia, które z kolei sprawia, że azalia gubi liście i usychają jej młode pędy i kwiaty. Azalia powinna być podlewana miękką wodą, najlepiej przegotowaną i przestudzoną, o temperaturze pokojowej.

BEGONIA
Begonie to atrakcyjne wieloletnie rośliny o miękkich, soczystych łodygach i białych, różowych, czerwonych, pomarańczowych lub żółtych kwiatach. Nie straszny im deszcz, wiatr. Lubią stanowiska półcieniste, ale dobrze rosną i kwitną nawet w pełnym słońcu. Begonie lubią mieć stale lekko wilgotną ziemię. Najlepiej sprawdzać palcem stan podłoża i podlewać roślinę, gdy tylko powierzchnia ziemi zaczyna lekko podsychać. Woda powinna być odstała - bez chloru, o temperaturze pokojowej.

KROKUSY
Krokusy w mieszkaniu kwitną tylko parę dni, ale później można ich cebulki przesadzić na balkon lub do ogrodu, gdzie będą zakwitać przez kilka następnych lat. Można je też posadzić na rabacie kwitnące rośliny wyjęte z doniczek razem z ziemią. W domu lubią chłód (ok. 15 st. C) i wilgotne podłoże.