
Najniższa krajowa 2021 - to musisz teraz wiedzieć
Wysokość najniższej krajowej może się zmienić w dwóch przypadkach: - w jednym terminie: w styczniu, gdy prognozowany wskaźnik cen wynosi mniej niż 10%; - w dwóch terminach: w styczniu i w lipcu, gdy wskaźnik cen wynosi więcej co najmniej 105%

Najniższa krajowa 2021 - to musisz teraz wiedzieć
Niestety to, że minimalna pensja znacząco wzrosła na przestrzeni lat nie oznacza wcale, że warunki życia Polaków uległy poprawie. Ceny towarów (głównie spożywczych) i usług również poszły w górę przez inflację - spadek wartości pieniądza.

Najniższa krajowa 2021 - to musisz teraz wiedzieć
Czym różni się netto i brutto? Z tymi terminami spotkał się na pewno każdy z nas podczas zakupów, co właściwie oznaczają? Mają one zastosowanie nie tylko w przypadku opisu wagi towarów lub usług. Odnoszą się też do wartości otrzymywanego wynagrodzenia.
Jak zatem je rozumieć?
Brutto – to wartość wynagrodzenia lub towaru nieuwzględniająca dodatkowych kosztów. W przypadku wypłaty jest to ogólna suma, od której nie są odliczone składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.
Netto - wartość wynagrodzenia, które otrzymujemy po odjęciu składek, tak zwana suma “na rękę” .

Najniższa krajowa 2021 - to musisz teraz wiedzieć
Żeby zobrazować to zjawisko w prosty sposób wystarczy porównać ilość poszczególnych produktów, którą moglibyśmy zakupić za pensje minimalną w danym okresie. Przykładowo porównując ceny artykułów spożywczych z roku 2005 i 2010 dowiadujemy się, że w 2005 za pensje minimalną moglibyśmy kupić 1189 bochenków chleba białego, natomiast już 5 lat później byłby nas stać na 1090 bochenków chleba.