Spis treści
W 2026 roku czekają nas zmiany w wynagrodzeniach. Polska będzie dostosowywać lokalne przepisy do unijnych dyrektyw. To między innymi oznacza zrównanie płacy zasadniczej z pensją minimalną, aby pracodawca nie mógł do niej wliczać premii i dodatków.
Wynagrodzenia w Polsce
Płaca minimalna sprawia, że pracodawca nie może zapłacić mniej za pracę niż ustawowe minimum. Ma ona zabezpieczyć sytuacje finansową pracowników. Ma to oczywiście też minusy. Wraz z podwyżką płacy minimalnej rosną ceny wielu produktów i usług, w związku z wyższymi kosztami, jakie musi ponosić pracodawca na utrzymanie pracownika.
Czytaj również
W ostatnich latach płaca minimalna spowodowała duże spłaszczenie wynagrodzeń rodaków. W 2015 roku mieliśmy około 2,6 miliona osób zarabiających najniższą krajową, aktualnie szacuje się, że może ich być nawet 3,6 miliona złotych. Przez te wspomniane 10 lat wynagrodzenia rodaków wzrosły o ponad 100%, ale przybyło też osób, które zarabiają najmniej.
Osób zarabiających powyżej 10 tys. złotych jest zaledwie 2,5 miliona. Oczywiście w tej grupie są osoby zarabiające niewiele ponad 10 tys. złotych ale także miliarderzy. Powyżej miliona zarabia około 73 tys. osób w Polsce.
Pensja minimalna w 2025 roku
Od nowego roku pracownicy, którzy zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę na pełnym etacie zarabiają minimum 4666 złotych brutto, co daje około 3500 złotych na rękę bez uwzględnienia składek na ubezpieczenie i PPK. Jeśli chodzi o stawkę godzinową to wynosi ona od 30,50 złotych brutto, co oznacza, że osoby zatrudnione w oparciu o inne umowy będzie obowiązywała minimalna stawka godzinowa.
Jak ustala się pensje minimalna?
Od 2026 roku, pensja minimalna nie będzie ustalana według dotychczasowych zasad, ale na podstawie procentu przeciętnego wynagrodzenia. Od nowego roku, pensja minimalna ma być ustalana na podstawie 55% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co w praktyce daje 5070 złotych brutto.

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski
Rada Ministrów do 15 czerwca każdego roku przedstawia Radzie Dialogu Społecznemu propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia na następny rok, wraz ze stawką godzinową. RDS ma 30 dni na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz ustalenie wysokości minimalnej stawki godzinowej. Do 15 września jako obwieszczenie Rady Ministrów przedstawiana jest ostateczna stawka jaka będzie obowiązywać w kolejnym roku.
Na podstawie pierwszych danych wiemy już, jak zmieni się pensja minimalna w 2026, 2027 i 2028 roku. Zobaczcie prognozowane wyliczenia na slajdach w poniższej galerii.