Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne Ziemi z kosmosu. Aż zapiera dech! [galeria]

OPRAC.: AGW
13. Temryuk Bay Russia
13. Temryuk Bay Russia Agnieszka Dąbrowska
Internauci zdecydowali, że najpiękniejszym zdjęciem Ziemi pozyskanym na platformie CREODIAS został obraz autorstwa Adama Wasilewskiego zatytułowany „Once upon a time on Ice Floe”. Na zdjęciu można zobaczyć obszar na granicy Kanady z Grenlandią. Obraz powstał z satelity Sentinel-2 programu Copernicus, który wykonał je w lipcu 2020 roku. W ogłoszonym przez CloudFerro we wrześniu konkursie „Seize the beauty of our planet”, wyłoniono 13 najpiękniejszych zdjęć. Zobaczcie je.

Sonda OSIRIS-REx pobrała "obfitą" próbkę z asteroidy. Wideo: Styful/x-news

Zdjęcia satelitarne są wykorzystywane w wielu dziedzinach, także w rolnictwie. Tym razem jednak spoglądamy na swoją planetę jako dzieło. A to dlatego, że CloudFerro, dostawca innowacyjnych usług przetwarzania w chmurze, ogłasza wyniki konkursu „Seize the beauty of our planet” na najpiękniejsze zobrazowania Ziemi z platformy CREODIAS.

Spośród 13 wybranych zdjęć, 7 pierwszych miejsc przyznali internauci w głosowaniu online, kolejnych sześciu zwycięzców wybrało jury złożone z przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy CloudFerro.

To też może Cię zainteresować

Zwycięskie zdjęcia trafią na karty kalendarza na rok 2021, a ten zostanie przekazany m.in. do najważniejszych organizacji i instytucji związanych z obserwacją satelitarną Ziemi. Dla autorów zdjęć przewidziano vouchery na korzystanie z zasobów chmury obliczeniowej platformy CREODIAS, a laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają także nagrody rzeczowe.

Skąd biorą się kosmiczne zdjęcia?

Zdjęcia biorące udział w konkursie pochodzą z platformy CREODIAS, jednego z tzw. DIAS (Data and Information Access Services) obsługiwanego przez firmę CloudFerro w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Platforma CREODIAS umożliwia nie tylko otwarty i bezpłatny dostęp do zdjęć satelitarnych, ale także narzędzia i zasoby chmury obliczeniowej do ich przetwarzania. Dzięki temu użytkownicy nie muszą ściągać zobrazowań satelitarnych na swój komputer, co wcześniej było operacją bardzo czasochłonną, nie muszą także posiadać własnej infrastruktury IT, niezbędnej do prowadzenia tego typu projektów – przetwarzanie danych mogą wykonać bezpośrednio na platformie CREODIAS.

To też może Cię zainteresować

Adam Wasilewski, autor zwycięskiego zdjęcia, na co dzień zajmuje się przetwarzaniem i analizą danych przestrzennych. - Dzięki dostępowi do danych Copernicus, zarówno firmy jak i instytucje otrzymują dostęp do nowych możliwości tworzenia innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych w najróżniejszych aplikacjach - komentuje.

Dodaje: - Otwiera to nowe horyzonty do zastosowania owych danych między innymi w rolnictwie, monitoringu wód, lasów, zanieczyszczeń powietrza, czy zmian, jakie zachodzą w przestrzeni. Największą zaletą jest prosty i szybki dostęp. Obniża to zdecydowanie próg wejścia dla osób początkujących, na przykład studentów, którzy dzięki takim przedsięwzięciom jak platforma CREODIAS, dostają nieograniczone możliwości rozwoju w zakresie przetwarzania i analiz zobrazowań satelitarnych.

Szczegółowe wyniki konkursu oraz zdjęcia wszystkich laureatów konkursu można obejrzeć na stronie https://cloudferro.com/en/contest

Źródło: informacja prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska