Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia satelitarne pomogą rolnikom przewidzieć plony, zaplanować wysiew, nawożenie, podlewanie...

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Projekt S2MUR wykorzystuje dane satelitarne, meteorologiczne, glebowe i statystyczne do monitorowania upraw rolnych. Ze S2MUR mają korzystać nie tylko administracje centralna i lokalna, ale też rolnicy indywidualni.
Projekt S2MUR wykorzystuje dane satelitarne, meteorologiczne, glebowe i statystyczne do monitorowania upraw rolnych. Ze S2MUR mają korzystać nie tylko administracje centralna i lokalna, ale też rolnicy indywidualni. Pixabay
System Satelitarny Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR) będzie rozbudowany. Zdjęcia satelitarne o bardzo wysokiej rozdzielczości mają służyć rolnikom indywidualnym i administracji publicznej. - Pozyskiwane dzięki nim informacje będą nie do przecenienia w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego kraju, cen detalicznych i gospodarki ogółem – podkreśla Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Projekt S2MUR wykorzystuje dane satelitarne, meteorologiczne, glebowe i statystyczne do monitorowania upraw rolnych. Przed nim kolejna rozbudowa – za 2,63 mln zł. W ciągu 36 miesięcy S2MUR ma się rozwinąć o nowo pozyskane (dla 30 tys. km kw.) zobrazowania satelitarne o bardzo wysokiej rozdzielczości. To drugi etap budowy systemu, wyposażonego wcześniej w dane dla 96 tys. km kw. (za 39 mln zł).
Ze S2MUR mają korzystać nie tylko administracje centralna i lokalna, ale też rolnicy indywidualni.

- Jedną z głównych oczekiwanych funkcji systemu jest dostarczanie informacji o przewidywanych plonach i produkcji rolnej w całym kraju – informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. - Będzie można z dużą dokładnością obliczyć spodziewaną wysokość plonu z danej działki rolnej. Taka wiedza ułatwia planowanie nie tylko zbiorów, ale przede wszystkim ilości miejsca potrzebnego na ich składowanie; pomaga również w opracowaniu harmonogramu ich dalszego przetwarzania lub wczesnej kontraktacji sprzedaży. Im większy producent, tym większe potencjalne korzyści z prognozowania plonów.

Na podstawie zdjęć satelitarnych można prognozować plony, a także określić klasy pokrycia i użytkowania terenu, strukturę upraw, stan rozwojowy oraz kondycję roślinności. - Dzięki czemu możliwe jest rozsądne różnicowanie wysiewu nasion, dawek nawozu czy środków ochrony roślin, a nawet wody – wylicza KOWR. - Zdjęcia satelitarne pomagają też analizować praktyki rolne. Przykładem może być koszenie łąk. Rolnicy uzyskujący dopłaty do trwałych użytków zielonych mają obowiązek wykosić łąki do końca lipca. Wykoszenie łąki jest dobrze widoczne na obrazie satelitarnym.

System pozwala również określić zagrożenia upraw, np. niedobory wody oraz suszę rolniczą. Ma on wpłynąć na zmniejszenie kosztów związanych z obsługą odszkodowań za suszę rolniczą i inne szkody w rolnictwie oraz przyspieszenie rozpatrywania wniosków i ujednolicenie metodyki szacowania strat.

- Pozyskiwane dzięki S2MUR informacje będą nie do przecenienia w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego kraju, cen detalicznych i gospodarki ogółem – podkreśla Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Źródło: KOWR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska