
Oto TOP lista książek dla dorosłych na Boże Narodzenie 2023
Remigiusz Mróz wydał książkę, która "rodziła się" przez 10 lat. "Jest inna" - źródło: dziendobry.tvn.pl
62. książka Remigiusza Mroza.
- Mamy tutaj dziewczynę, która tak naprawdę nie wie, kim jest. Budzi się w szpitalu po wypadku samochodowym. Nagle otwiera oczy i widzi, że od dwóch tygodni czuwa przy jej łóżku jakiś nieznany chłopak. Nie wie, kim jest, czego od niej chce. Nie wie, dlaczego do niej przychodzi. Właściwie wszystkie pierwsze rozdziały to jest odkrywanie tej intrygi. W tle jest kaseta magnetofonowa pewnego zapomnianego artysty, którą widać na okładce - opowiadał Remigiusz Mróz w Dzień Dobry TVN.
Książka to dobry pomysł na prezent. Podpowiadamy, co warto kupić pod choinkę na Boże Narodzenie 2023. Oto najpopularniejsze książki na prezent. Zobacz w naszej galerii >>>

Oto TOP lista książek dla dorosłych na Boże Narodzenie 2023
Książka "Układ" jest najnowszą propozycją autora poczytnych thrillerów kryminalnych. Piotr Kościelny znów porwie czytelnika w wir zagadki kryminalnej, nakreślonej na tle świata polityki, biznesu i przestępczości zorganizowanej.
Bohater książki, Radosław Grot, jest prywatnym detektywem i byłym komisarzem wydziału zabójstw wrocławskiej policji. Przyjmuje zlecenie odszukania zaginionego w tajemniczych okolicznościach dziennikarza śledczego, który zgłębiał w ostatnim czasie temat dziwnych powiązań przestępczo-biznesowych znanych osób. Śledztwo zleca zaniepokojona siostra dziennikarza. Detektyw Grot, pomimo swoich problemów alkoholowych, postanawia podjąć się zadania. Uważając, że ma niewiele do stracenia, staje do nierównej potyczki z lokalnym układem. Wydawałoby się, że jest na straconej pozycji, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy uda mu się w tym układzie odnaleźć zaginionego dziennikarza? Czy dowiemy się, kto kieruje całym spiskiem?
O autorze
Piotr Kościelny, podobnie jak bohater jego książki, jest prywatnym detektywem, który do niedawna prowadził własne biuro detektywistyczne. Temat prowadzenia śledztw i rozwiązywania zagadek kryminalnych zna więc od podszewki. Pierwszy znaczący sukces w prozie fabularnej przyniosła mu powieść "Zwierz", po której jego kariera literacka nabrała znaczącego tempa. W dorobku ma obecnie 13 książek fabularnych, każda - jak sam przyznaje - z pogranicza kryminału, thrillera i sensacji.
źródło: taniaksiazka.pl
Książka to dobry pomysł na prezent. Podpowiadamy, co warto kupić pod choinkę na Boże Narodzenie 2023. Oto najpopularniejsze książki na prezent. Zobacz w naszej galerii >>>

Oto TOP lista książek dla dorosłych na Boże Narodzenie 2023
Przejmujące losy "białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.
Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.
Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.
W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela "Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.
"Służące do wszystkiego" to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.
"Wspaniała! Tak wiele mówi o korzeniach naszego społeczeństwa, o wyzysku, uległości kobiet akceptujących swój niewolniczy los, ale i o sile ludzkich uczuć, zdolnych przekroczyć klasowe podziały. Dla mnie szczególnie wzruszająca, bo moja niania, która mogłaby być bohaterką tej książki, była jedną z najważniejszych osób mego dzieciństwa. Autorka wykonała ogromną pracę, dziękuję”!
Agnieszka Holland
"Z reguły nie mają nazwisk, często nawet imion. A przecież to one wyprasowały te białe koszule sławnych mężczyzn, których zdjęcia pamiętamy ze szkolnych podręczników. Służące. Nic dziś o nich nie wiemy, a one kiedyś wiedziały wszystko. Kuciel-Frydryszak pozwala nam zajrzeć do miejsca, które historycy dotąd omijali: do "służbówki”. Świetna lektura, otwiera oczy”!
Wojciech Orliński
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
źródło: empik.com
Książka to dobry pomysł na prezent. Podpowiadamy, co warto kupić pod choinkę na Boże Narodzenie 2023. Oto najpopularniejsze książki na prezent. Zobacz w naszej galerii >>>