Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy mieszkaniec województwa ma 107 lat. Jest kombatantem września 1939 [zdjęcia]

JPL
31 sierpnia w Czarnowie (pow. toruński) trwało spotkanie urodzinowe najstarszego mieszkańca naszego regionu, 107-letniego pana Józefa Żurka, kombatanta drugiej wojny światowej. Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka, a w spotkaniu wziął udział między innymi szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, z którego rąk pan Żurek otrzymał przyznawany za zasługi na rzecz kultywowania pamięci o walce o niepodległość kraju Medal Pro Patria. Jak czytamy na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Józef Żurek urodził się 1909 roku w Gackach w powiecie świeckim w rodzinie rolników, Ewy i Walentego. Ukończył gimnazjum w Pelplinie, uzyskując tak zwaną małą maturę, a potem szkołę rolniczą w Kowalewie Pomorskim, by wspólnie z rodzicami pracować w rodzinnym gospodarstwie. Na trzy lata przed wybuchem wojny, po śmierci ojca, rozpoczął samodzielne gospodarowanie na ojcowiźnie. Zmobilizowany w sierpniu 1939, w szeregach czwartej toruńskiej dywizji piechoty uczestniczył w kampanii wrześniowej. Jako żołnierz trafił do niemieckiej niewoli, w konsekwencji czego został robotnikiem przymusowym. Po wojnie wrócił do domu, w 1978 roku przeszedł na emeryturę. Trzy lata temu został odznaczony przez marszałka Całbeckiego Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.Pan Józef Żurek skończył 107 lat i jest najstarszym mieszkańcem województwa. Wszystkiego najlepszego! @pomorska pic.twitter.com/ghxsv5tGa6— Kujawsko-Pomorskie (@LubieTuByc) 1 września 2016***źródło: TVN Meteo Active/x-news
31 sierpnia w Czarnowie (pow. toruński) trwało spotkanie urodzinowe najstarszego mieszkańca naszego regionu, 107-letniego pana Józefa Żurka, kombatanta drugiej wojny światowej. Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka, a w spotkaniu wziął udział między innymi szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, z którego rąk pan Żurek otrzymał przyznawany za zasługi na rzecz kultywowania pamięci o walce o niepodległość kraju Medal Pro Patria. Jak czytamy na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Józef Żurek urodził się 1909 roku w Gackach w powiecie świeckim w rodzinie rolników, Ewy i Walentego. Ukończył gimnazjum w Pelplinie, uzyskując tak zwaną małą maturę, a potem szkołę rolniczą w Kowalewie Pomorskim, by wspólnie z rodzicami pracować w rodzinnym gospodarstwie. Na trzy lata przed wybuchem wojny, po śmierci ojca, rozpoczął samodzielne gospodarowanie na ojcowiźnie. Zmobilizowany w sierpniu 1939, w szeregach czwartej toruńskiej dywizji piechoty uczestniczył w kampanii wrześniowej. Jako żołnierz trafił do niemieckiej niewoli, w konsekwencji czego został robotnikiem przymusowym. Po wojnie wrócił do domu, w 1978 roku przeszedł na emeryturę. Trzy lata temu został odznaczony przez marszałka Całbeckiego Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.Pan Józef Żurek skończył 107 lat i jest najstarszym mieszkańcem województwa. Wszystkiego najlepszego! @pomorska pic.twitter.com/ghxsv5tGa6— Kujawsko-Pomorskie (@LubieTuByc) 1 września 2016***źródło: TVN Meteo Active/x-news Urząd Marszałkowski/Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Pan Józef Żurek 31 sierpnia obchodził 107. urodziny. Otrzymał przyznawany za zasługi na rzecz kultywowania pamięci o walce o niepodległość kraju Medal Pro Patria.

Wczoraj (31 sierpnia) w Czarnowie (pow. toruński) trwało spotkanie urodzinowe najstarszego mieszkańca naszego regionu, 107-letniego pana Józefa Żurka, kombatanta drugiej wojny światowej.

Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka, a w spotkaniu wziął udział między innymi szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, z którego rąk pan Żurek otrzymał przyznawany za zasługi na rzecz kultywowania pamięci o walce o niepodległość kraju Medal Pro Patria.

Jak czytamy na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Józef Żurek urodził się 1909 roku w Gackach w powiecie świeckim w rodzinie rolników, Ewy i Walentego. Ukończył gimnazjum w Pelplinie, uzyskując tak zwaną małą maturę, a potem szkołę rolniczą w Kowalewie Pomorskim, by wspólnie z rodzicami pracować w rodzinnym gospodarstwie.

Na trzy lata przed wybuchem wojny, po śmierci ojca, rozpoczął samodzielne gospodarowanie na ojcowiźnie. Zmobilizowany w sierpniu 1939, w szeregach czwartej toruńskiej dywizji piechoty uczestniczył w kampanii wrześniowej.

Jako żołnierz trafił do niemieckiej niewoli, w konsekwencji czego został robotnikiem przymusowym. Po wojnie wrócił do domu, w 1978 roku przeszedł na emeryturę. Trzy lata temu został odznaczony przez marszałka Całbeckiego Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

***

źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska