Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa fotografia zawiśnie u nas

Redakcja
fot. Edward Burtynsky
Powierzchnia tego zdjęcia to ponad 250 m2! O godz. 13 w najbliższy czwartek grupa alpinistów zamontuje na budynku dawnego Gastronomika megapracę Edwarda Burtynsky’ego z cyklu Manufacturing.

Tę datę można uznać za symboliczne otwarcie II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves w Toruniu.
Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 09 października o godz.17 przy Placu Rapackiego (od strony Bydgoskiego Przedmieścia).

Prezentacja prac z cyklu "Manufacturing" kanadyjskiego artysty Edwarda Burtynsky’ego należy do najważniejszych punktów tegorocznej edycji festiwalu.
Burtynsky jest jednym z najwybitniejszych na świecie, współczesnych fotografików. Specjalizuje się w rejestrowaniu zmian cywilizacyjnych współczesnego świata. Cykl "Manufacturing" opowiada o pracy we współczesnym świecie.
- Pokazywane prace są bardzo estetyczne, piękne, a równocześnie wypływa z nich bardzo smutna konstatacja na temat kosztów współczesnej produkcji i konsumpcji dóbr - mówi Joanna Górska, jedna z organizatorek festiwalu.

Burtynsky jest laureatem wielu nagród m. in. TED Prize, której laureatami są również Bono i Bill Clinton. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. National Gallery of Canada, Museum of Modern Art i Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Został też uhonorowany trzema doktoratami honoris causa .
Burtynsky jest artystą, który pokazuje swoje fotografie w tradycyjnych galeriach. Organizatorom festiwalu udało sie przekonać artystę do niecodziennej formy prezentacji i jest to jego pierwszy pokaz w megaforamacie w przestrzeni miasta.

- Oprócz pracy "Manufacturing 11" na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Broniewskiego, na budynku dawnego Gastronomika pokażemy jeszcze 2 prace artysty: "Manufacturing 16" na skrzyżowaniu ul. Podgórnej i Wiązowej oraz "Manufacturing 17"na ul. Przy Kaszowniku 33 - dodaje Joanna Górska. - Megaprace będzie można oglądać do końca października.
Prezentacji prac Burtynsky’ego towarzyszyć będzie projekcja filmu "Sfabrykowany krajobraz". Jest to pełnometrażowy film dokumentalny (reż. Jennifer Baichwal, Kanada 2006, 90’) opowiadający o procesie twórczym. Jest to relacja z podróży fotografika do Chin, gdzie powstały m.in. prezentowane na festiwalu prace (seans: 09.10. godz. 20, CSW Znaki Czasu, Kino Centrum , wstęp wolny).

Co jeszcze zobaczymy na tegorocznym festiwalu, który potrwa do 8 października?
Organizatorzy pokażą około 1000 m kw. sztuki 20 artystów z 11 krajów świata (Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Izraela, RPA, Słowacji, Chin, Rosji,Węgier, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Polski).
W ramach festiwalu odbędzie się także spotkanie z artystami i kuratorami pt. "Sztuka dla sztuki czy sztuka dla ludzi?"w CSW Znaki Czasu oraz akcja plakatowa pt. "Sztuka z bliska" angażująca mieszkańców Torunia, z położeniem akcentu na dzielnice Bydgoskie Przedmieście i Stare Miasto. Mieszkańcy będą mogli włączyć się w przestrzeń sztuki poprzez wywieszenie w sklepach, zakładach i mieszkaniach specjalnie przygotowanych plakatów artystycznych, które będzie można otrzymać za darmo od wolontariuszy bądź w specjalnie wyznaczonych punktach.

Festiwal zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Toruń oraz samorządu województwa. Partnerem festiwalu jest Toruń 2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska