Najwyższa Izba Kontroli uważa, że jesteśmy gotowi na przyjęcie imigrantów

Piotr Brzózka
Grzegorz Gałasiński
Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że Polska jest dobrze przygotowana na przyjęcie imigrantów. Wszystkie skontrolowane ośrodki spełniają warunki bytowe i techniczne.

Sondaże pokazują, że ponad 60 procent Polaków nie chce imigrantów z Bliskiego Wschodu w swoim kraju, nie chcą ich także politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy właśnie przejmują władzę w Polsce. Tymczasem ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że paradoksalnie Polska jest... dobrze przygotowana do przyjęcia uchodźców. Przynajmniej pod kątem materialno-lokalowym.

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała 10 polskich ośrodków, przyjmujących uchodźców. Stwierdzono, że wszystkie zapewniały odpowiednie warunki bytowe, w tym wyżywienie, miały też wyodrębnione punkty medyczne. Otoczenie budynków było uporządkowane, urządzone były boiska i place zabaw. Wszystkie budynki były w dobrym stanie technicznym i spełniały wymogi ochrony przeciwpożarowej i ochrony sanitarnej.

Liczba osób zakwaterowanych w skontrolowanych ośrodkach nie przekraczała dopuszczalnego maksimum - średnio wykorzystywano około 66 procent miejsc.

Jedną ze skontrolowanych placówek był ośrodek w podłódzkich Grotnikach. W ostatnich latach przebywali tu uchodźcy z: Czeczenii, Gruzji, Ukrainy i Iraku. Pod koniec 2014 roku było to 90 osób, wcześniej nieco ponad sto. NIK przyznała ośrodkowi w Grotnikach ocenę pozytywną. Podkreślono, że zakwaterowanie odbywa się w budynkach spełniających normy prawa budowlanego i ochrony przeciwpożarowej. W raporcie NIK przywołane są oględziny pomieszczeń, podkreśla się, że dobry był stan podłóg, stolarki okiennej, drzwi, gniazdek elektrycznych.

To interesujące w świetle sprawy, o której pisaliśmy niedawno na łamach „Dziennika Łódzkiego”: Urząd do spraw Cudzoziemców odrzucił ofertę z Grotnik w przetargu na prowadzenie ośrodka w latach 2015 - 2019. To stanowisko podtrzymała Krajowa Izba Odwoławcza (KIO), która zwróciła uwagę, że w ośrodku... brakuje zaślepek w gniazdkach elektrycznych w sali zabaw dla dzieci, w sali telewizyjnej dla mężczyzn wystaje gniazdko, w futrynie w pokoju jest ubytek, zaś w ścianie w sali lekcyjnej dziura...

NIK nie ma też większych zastrzeżeń do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Z wystąpienia pokontrolnego do wojewody dowiadujemy się, że w 2013 roku w województwie zrealizowano cztery indywidualne programy integracyjne (IPI), którymi objęto 15 osób. Natomiast tylko w pierwszym półroczu 2014 roku zrealizowanych zostało 15 IPI, dla 45 osób, w tym 28 Kazachów (z czego pięciu z obywatelstwem rosyjskim), ośmiu Syryjczyków (w tym czterech Arabów i czterech Kurdów), sześciu Uzbeków i trzech Palestyńczyków. Finansowa pomoc integracyjna sięgnęła 121 tys. zł - większość poszła na utrzymanie cudzoziemców, a 1.000 zł przeznaczono na naukę j. polskiego dla jednej, pięcioosobowej rodziny.

Wideo

Materiał oryginalny: Najwyższa Izba Kontroli uważa, że jesteśmy gotowi na przyjęcie imigrantów - Dziennik Łódzki

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
ŁodzianinPK
no no - oni też są bardzo religijni - kłopot polega na tym, że to oni przyjeżdżają nas nawracać na swoją religie a nie przyjmować nasze miłosierdzie. Poza tym moim moralnym obowiązkiem jest nie dopuścić do tego aby moja rodzina bała się wyjść na ulicę. Jeśli Twoja moralność polega na pomocy jedź do nich i pomagaj do woli.
???
Czyżby nasi rodacy na całym świecie byli mordowani?
A ktoś im przeszkadza aby wrócić do kraju, czy może sami nie chcą?
C
Czy ktoś ci pomagał?
Bo to straszne bzdury.
K
Katolik
I naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc bliźniemu w potrzebie.
Ł
ŁodzianinPK
Skoro chcemy żyć w strachu tak jak obecnie Paryżanie czy Belgowie to pewnie, że ściągnijcie ich tu.
b
białka
NIK nie powinien istnieć w kraju kapitalistycznym ,biorą dużą gaże nic nie robiąc niech każdy pracownik NIKu , jak takiego chcą zamętu weźmie jedną rodzinę pod swoje skrzydła i da mu całodobową opiekę , darmowe utrzymanie , rozrywkę .Jak łatwo zniszczyć kraj przy pomocy NIKu , nieroby , lenie za pozwoleniem państwa, '
k
kris łowca d.bili
to będziemy ciebie chwalic
k
koszmar
A nie jestesmy przygotowani na leczenie polskich dzieci, ktorych matki w mediach blagają o pieniadze na leczenie!!!!!!!!!!
Polska przestaje byc naszym domem i to dzieki ekipie, ktora z cala swiadomoscią podlizywala sie Niemcom, po to by Tusk mogl robic karierę nz Zachodzie .Co za dno.
Najpierw zadbajcie o Polakow tych chorych i tych pod mostem czy repatriantow, ktorzy marza o powrocie do kraju, a potem myslcie o sprowadzaniu kogokolwiek na nasze utrzymanie!
h
harry
Władze nie potrafią sobie poradzić z kilkudziesięcioma Czeczenami (muzułmanami), terroryzującymi uchodźców innych wyznań w ośrodku w Lninie, a chcą sprowadzić tysiące muzułamnów.
k
karola
Dość tłuczenia tematu uchodźców arabskich bo my musimy pomóc naszym rodakom na całym Świecie, a o tym media milczą !
b
berserker
jakie ich młodzieży chowanie."
B
BGR
Doskonała ilustracja do tytułu artykułu. Widać jak "jesteśmy przygotowani"
r
rek
skąd się biorą takie ścierwa?
t
twarda D
Proszę nie siać paniki. Kilka tysięcy osób nie zrobi islamizacji naszego kraju. Oczywiście będzie to kilka tysięcy młodych mężczyzn PLUS KILKANAŚCIE TYSIĘCY CZŁONKÓW ICH RODZIN które zgodnie z prawem UE sprowadzą sobie po uzyskaniu statusu "uchodźcy". Zagrożenie zamachami? Absurdalna teoria! Żaden rozsądny islamista :-) nie wysadzi się na wygwizdowiu EU gdzie śmierć setek osób wywoła co najwyżej ziewnięcie brukselskich decydentów a kaszub wyrazi "głębokie zaniepokojenie" . Na miejscu ekstremistów zorganizowałbym tutaj ośrodek szkoleniowo-logistyczny na Europę Zachodnią. Służby nie działają a nawet gdyby działały to i tak zamknięta kultura nie pozwoli im niczego wykryć. Co w związku z tym dla Polaków? RACHUNKI DO ZAPŁACENIA wystawione przez bogate kraje: "mini-strefa Schengen" + koszty odławiania "uchodźców" po Ich nielegalnym przekroczeniu zachodniej granicy + ewentualne koszty zamachów przeprowadzonych przez zamieszkujących nasz kraj "mających problemy z agresją" wyznawców (tak przed kamerą określił francuskich zamachowców jeden z Ich pobratymców - oglądałem w TV!). Nie mam wątpliwości że Polacy otrzymają taki rachunek więc jeśli o mnie chodzi JESTEM ZA ;)))
G
Gość
Tytuł artykułu ,,Jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców?" jest ordynarną manipulacją. Zakłada bowiem, że uchodźców w ogóle przyjmiemy.
Dodaj ogłoszenie