NIK przyjrzy się, jak organy administracji publicznej działały na rzecz przybyłych do Polski uchodźców z Ukrainy, a także jak kształcone są w polskich szkołach dzieci cudzoziemców i jak w jednostkach administracji publicznej obsługiwani są nie tylko obywatele polscy, ale i cudzoziemcy.
NIK zbada działania administracji ws. importu węgla, miejsc w schronach i systemu dla polskiej armii
Embargo na dostawy paliw kopalnych z Rosji wymusza zapewnienie importu węgla z innych kierunków, toteż Izba przyjrzy się, jak administracja publiczna zadbała, by dostawy węgla kamiennego do Polski nie spadły do poziomu zagrażającego bezpieczeństwu energetycznemu. A także – jak przebiegało zabezpieczanie i wykorzystanie krajowych zasobów surowców energetycznych – czytamy na oficjalnej stronie NIK-u.
Izba zbada także, czy obywatele mają zapewnione miejsca w budowlach ochronnych na wypadek zagrożenia. Ponadto urząd przyjrzy się temu, co państwo zrobiło, by pozyskać dla polskiej armii i wdrożyć Bezzałogowy System Rozpoznawczo-Uderzeniowy. NIK skontroluje też, czy lotnictwo cywilne ma zapewnione bezpieczeństwo lotów i pasażerów.
NIK przyjrzy się, jak wyglądają finanse państwa
Kryzys gospodarczo-finansowy, którego przejawy wojna w Ukrainie dodatkowo wyostrzyła, stawia pytania o stan finansów państwa i o wszystko, co wiąże się z pieniądzem publicznym. Jak co roku, NIK skontroluje przede wszystkim realizację budżetu państwa oraz realizację założeń polityki pieniężnej – temat gorący wskutek licznych dyskusji wokół decyzji Rady Polityki Pieniężnej i polityki NBP – dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej NIK-u.
Kontrolerzy Izby sprawdzą też:
- jak w okresie reform i odbudowy gospodarki po zapaści pocovidowej działało wsparcie państwa dla gmin,
- czy prawidłowo wprowadzano zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu.
- jakie są zdolności windykacyjne ZUS-u,
- prawidłowości gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa,
- zapobiegania nielegalnej eksploatacji kopalin.
- jak kształtowały się zasoby wodne na terenach rolniczych (to dziedzina przedsiębiorstwa Wody Polskie),
- jak administracja publiczna działała na rzecz dobrego stanu wód,
- jak wspierano proces recyklingu,
- jak przebiegało wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym,
- jak reglamentowano i monitorowano działalność spalarni śmieci,
- jak ograniczano poziom zanieczyszczeń komunikacyjnych w miastach,
- jak wspierano rolnictwo ekologiczne.
Ponadto w 2023 roku Izba zbada dostępność publicznego leczenia onkologicznego i stomatologicznego, przyjrzy się rządowemu programowi pilotażowemu leczenia ostrej formy udaru niedokrwiennego. Skontroluje, jak przebiega zabezpieczenie państwa w krew i jej składniki, jak zamierzamy leczyć dorosłych z otyłością, jak skuteczna jest kontrola wydawania leków bez recepty.
Kontrolerzy przyjrzą się również opiece psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą oraz świadczonej młodym obywatelom pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej.
NIK odpowie też na pytanie o zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu zarówno w pociągach, jak i w komunikacji autobusowej w rejonach pozamiejskich.
Izba skontroluje także sprawność działania i funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, który ma ogromny wpływ na życie obywateli i funkcjonowanie całego państwa.
Najwyższa Izba Kontroli nie zaplanowała 20 procent swego potencjału kontrolnego. To na wypadek tzw. kontroli doraźnych, które będą wynikać z bieżących wyzwań i zjawisk. Z całością dokumentu można się zapoznać na oficjalnej stronie Izby.
