Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 27 635,90 zł. Wypłaca ją I Oddział ZUS w Poznaniu. Otrzymuje ją mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku 78 lat, mając staż ponad 57 lat.
Druga największa emerytura w Polsce wynosi 26 867,65 zł. Wypłaca ją Oddział ZUS w Bydgoszczy. Otrzymuje ją kobieta, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6-m-cy, mając ponad 61 lat stażu pracy.
Dlaczego opłaca się dłużej pracować?
Pracując dłużej możemy liczyć na wyższe świadczenie. Przeciętnie przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o ok. 8 proc. Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia.
- Dłuższa aktywność zawodowa, czyli opłacanie składek emerytalnych, powoduje, że wzrasta kwota składek zapisanych na indywidualnym koncie danego ubezpieczonego, a tym samym wysokość przyszłej emerytury - mówi Krystyna Michałek.
Ponadto należy pamiętać, że kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego, a także środków zgromadzonych na subkoncie, podlega kolejnym waloryzacjom. Ubezpieczonemu, który zdecyduje się przejść na emeryturę w późniejszym wieku, do obliczenia podstawy wymiaru emerytury, przyjęty zostanie wyższy kapitał początkowy oraz większe składki, ponieważ kwoty te zostaną zwiększone, bo będzie więcej waloryzacji. W przypadku tych osób skróci się średnie dalsze trwanie życia, przez które dzielimy podstawę obliczenia emerytury.
- Nie bez znaczenia są też zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura - podsumowuje regionalna rzeczniczka ZUS.
Jakie są najwyższe emerytury w Kujawsko-Pomorskiem? Pokazujemy w poniższej galerii.
