Ten konkurs był wyjątkowy, bo po raz pierwszy prace nie musiały mieć formy przestrzennej. Mogły to być także obrazy. I sporo twórców chwyciło za pędzle, także spoza powiatu nakielskiego.
- Chcieliśmy, by w ten sposób konkurs stał się bardziej atrakcyjny - wyjaśnia Barbara Jasińska, szefowa Towarzystwa Kultury Ludowej "Doman".
Pięcioosobowe jury pochyliło się nad pracami, a jest ich blisko 340, na początku listopada. Laureatów poznaliśmy jednak dopiero teraz, podczas uroczystego wernisażu w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.
Bieszczadzkie anioły najpiękniejsze
Wyniki ogłosił Janusz Bałdyga, znany plastyk, który od kilku lat przewodniczy jury.
Grand prix jednogłośnie przyznano Grzegorzowi Kaczmarkowi z Kcyni, który wystrugał z drewna anioły grające na różnych instrumentach. Jak przyznał - to wspomnienie podróży w Bieszczady, którą odbył kiedyś z ojcem.
Jurorom podobało się, że anioły młodego mieszkańca Kcyni są ruchome, roztańczone. Wystarczy poruszyć zawieszką, a skrzydlaci grajkowie obracają się w różne strony świata.
Grzegorz Kaczmarek, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Kcyni, wygrał także rywalizację w gronie swych rówieśników. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Kinga Kossowska z bydgoskiego liceum plastycznego, a trzecie Monika Budnik reprezentująca ośrodek kultury w Mroczy.
Najpiękniejszą pracę wśród gimnazjalistów wykonał z kolei Michał Kłodziński z Sępólna Krajeńskiego. Jury nagrodziło także anioły wykonane przez Pawła Jerzakowskiego z Kcyni i Natalię Bieniek z Samostrzela.
I maluchy się postarały
Ale i najmłodszych konkurs zainspirował. Wśród uczniów klas I-III pierwszą nagrodę otrzymała Olga Rodewald, uczennica SP w Białych Błotach, drugim podzielili się: Jakub Bodeńko, uczeń SP w Wojnowie oraz Milena Jasiecka i Jakub Każarnowicz (oboje z SP Białe Błota).
Wśród uczniów klas IV- VI doceniono propozycje Alicji Bereit z Szubina (pierwsze miejsce), a także: Soni Lis i Marii Walter (uczennic SP nr 1 w Szubinie) oraz Magdy Koniecznej (każdej przyznano drugie miejsce).
Oddzielnie jury oceniło anioły wykonane przez osoby niepełnosprawne. W tej kategorii pierwsze dwa miejsca zdobyli twórcy z Więcborka: Radosław Radaszewski i Bogumił Sabatowski. Trzecią nagrodę przyznano Beacie Sosnowskiej z Warszatu Terapii Zajęciowej "Nasz Dom" w Mroczy.
Twórcy ludowi i amatorzy
Osoby dorosłe także oklaskiwano podczas piątkowego wernisażu. Wśród profesjonalistów trzema nagrodami podzielili się: Lidia Lankauf z Lulkowa, Robert Znajomski z Łęczna oraz Marian Sałagan, artysta ze Ślesina.
Wśród dorosłych twórców nagrodzono także: Małgorzatę Staszewską z Sępólna Krajeń-skiego oraz Jacka Szwagrzyka i Patryka Gieryna z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych "Mega-art".
Czytaj e-wydanie »