Ranking wykorzystania funduszy unijnych przez samorządy w latach 2014-2021 opracowało wydawnictwo Wspólnota. Jak wyjaśniają twórcy zestawienia – pod uwagę wzięto nie umowy zawarte na realizację kolejnych projektów, ale dane ze sprawozdań budżetowych dokumentujące faktycznie poniesione wydatki. I choć niektóre inwestycje jeszcze trwają, opracowany ranking traktować można jako przybliżone podsumowanie całej siedmioletniej perspektywy finansowej.
Nakło najlepsze na Kujawach i Pomorzu
W kategorii: miasta powiatowe najlepsze miejsce na Kujawach i Pomorzu uzyskało Nakło nad Notecią, które uplasowało się na 21 pozycji. Inne samorządy z regionu daleko w tyle: m.in. Radziejów – 44 miejsce, Sępólno Krajeńskie - 61, Inowrocław -72 , Mogilno - 82, Świecie - 104, Brodnica - 150, Tuchola – 187, Żnin – 235.
To Cię może również zainteresować
- Jestem pozytywnie zaskoczony. I cieszę się. Nie spodziewałem się takiego wyniku. To efekt wspólnej pracy z Radą Miejską, wsłuchiwania się w głosy samorządów w mieście i gminie – przyznaje Sławomir Napierała, burmistrz Nakła. - Staramy się realizować wszystkie projekty i jak najlepiej wpisywać się w możliwości, które dają programy unijne – podkreśla.
Priorytetem: ochrona środowiska
Na co poszły unijne pieniądze pozyskane przez Nakło w ostatnich latach? Wśród inwestycji przeważają te, służące ochronie środowiska.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
- Przeprowadziliśmy termomodernizację szkół i placówek kultury. Za fundusze unijne zbudowany został przy dworcu PKP parking przesiadkowy „park and ride”. A także Centrum Rozwoju Społecznego przy ul. Gimnazjalnej – wylicza zrealizowane zadania Sławomir Napierała. Jak dowiadujemy się - placówka ta otwarta zostanie oficjalnie pod koniec listopada, w ramach Dnia Pracownika Socjalnego. Bo w centrum realizowane będą m.in. zadania związane z pomocą społeczną.
Nakło skorzystało także z programu Human Smart City. Pozyskane pieniądze pozwoliły m.in. na uruchomienie w grodzie nad Notecią roweru miejskiego.
- Dobrze układa się nam współpraca z Bydgoszczą przy realizacji zadań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ZIT oraz z urzędem marszałkowskim. Sporo pieniędzy pozyskaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. kujawsko pomorskiego – przyznaje włodarz Nakła.
Powiaty i miasteczka pod lupą
Jak wypadły w rankingu inne nasze samorządy? Wśród powiatów najwyżej uplasował się powiat wąbrzeski (17 pozycja) i tucholski (22). Powiat bydgoski sklasyfikowano na 139 miejscu, a powiat nakielski na 180.
W kategorii: miasteczka nasze województwo nie ma sukcesów. Najwyższe 105 miejsce zajmuje Mrocza, a kolejny Solec Kujawski jest dopiero 133. Jeśli chodzi o inne miejscowości z pow. bydgoskiego i nakielskiego to Szubin zajmuje - 491 pozycję, Koronowo - 538, a Kcynia - 547.
W rankingu gmin wiejskich znaczący sukces odniosła Płużnica. Uzyskane przez nią 9. miejsce to najlepszy wynik w regionie. Podbydgoskie samorządy wypadły w tym zestawieniu słabo np. Sicienko zajmuje 535 miejsce, Dąbrowa Chełmińska - 536, Białe Błota - 623, Nowa Wieś Wielka - 880, Dobrcz - 979, Osielsko - 1429. Z kolei Sadki, jedyna gmina wiejska w pow. nakielskim, uplasowała się na 1334 pozycji.
