https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Most Bernardyński w Bydgoszczy jednak do naprawy. Inne mosty i wiadukty czeka wyburzenie

Jarosław Więcławski
W środę przy moście Bernardyńskim odbyły się oględziny z udziałem eksperta.
W środę przy moście Bernardyńskim odbyły się oględziny z udziałem eksperta. Dariusz Bloch
Naprawa wykrytej awarii mostu Bernardyńskiego ma zakończyć się do końca 2024 roku. Planowane działania mają przywrócić pełną sprawność obiektu, którego rozbiórka nie będzie konieczna. Zanim prace zostaną wykonane, na moście obowiązuje wiele ograniczeń, w tym dyspozycja, aby przebywał na nim równocześnie maksymalnie jeden tramwaj.

We wtorek, gdy wykryto awarię, w trybie pilnym zamknięto skrajny pas (prawy) jezdni wschodniej w kierunku ronda Jagiellonów, ograniczono prędkość tramwajów na moście do 10 km/h, a samochodów do 20 km/h oraz ograniczono przejazd pojazdów ciężarowych na całej przeprawie. Na razie autobusy poruszają się mostem bez przeszkód, choć profilaktycznie przygotowano ewentualny plan zmian funkcjonowania komunikacji miejskiej.

W środę przeprowadzono inspekcję mostu Bernardyńskiego z udziałem eksperta prof. Arkadiusza Madaja z Politechniki Poznańskiej, który potwierdził diagnozę dotyczącą uszkodzenia przegubu i uznał, że jest realna szansa naprawy obiektu poprzez zastosowanie dodatkowego urządzenia stalowego kotwionego do elementów betonowych konstrukcji mostowej. Prace należy wykonać na jezdni wschodniej i zachodniej.

Tylko jeden tramwaj

Jeszcze tego samego wieczorem skontaktował się z nami pasażer komunikacji miejskiej, który podczas przejazdu z ronda Jagiellonów w kierunku ronda Bernardyńskiego zwrócił uwagę na nietypowe zachowanie pojazdów. Motorniczy jednego z nich zatrzymał się przed mostem Bernardyńskim i poczekał aż pokona go tramwaj jadący z naprzeciwka. Dopiero później ruszył w dalszą trasę. Zapytaliśmy drogowców czy oprócz wspomnianych wcześniej ograniczeń, wprowadzono zakaz mijania się na przeprawie tramwajów.

W dniu wczorajszym (godziny popołudniowe) z ZDMiKP została przekazana dyspozycja do Nadzoru Ruchu MZK aby na moście Bernardyńskim w tym samym czasie znajdował się tylko jeden tramwaj. Nadzór Ruchu MZK powinien wdrożyć odpowiednie procedury wewnątrz Spółki aby wszyscy kierujący tramwajami stosowali się do tego zalecenia od dnia dzisiejszego – odpowiedział nam w czwartek (26 września) Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Choć w komentarzach pod artykułami o awarii mostu pojawiają się spekulacje dotyczące jego rozbiórki, takie rozwiązanie nie jest planowane. – Obecnie pracujemy nad jak najszybszą naprawą mostu Bernardyńskiego, który jak wiemy ma już 60 lat. Nasze działania mają przywrócić dotychczasową sprawność mostu, to tylko naprawa uszkodzenia i nie ma dużego wpływu na żywotność całej konstrukcji – zaznaczają drogowcy.

– Obiekty o tej konstrukcji lub podobnej tj. żelbetowe z kablami sprężającymi (most Pomorski, wiadukty Warszawskie, wiadukt tramwajowy na Wojska Polskiego) sukcesywnie wyburzamy i zamieniamy konstrukcjami nowocześniejszymi. Jeżeli w przyszłości na tym obiekcie pojawi się inna awaria, której nie będziemy mogli w żaden sposób usunąć to rozbierzemy most i w jego miejsce postawimy nowocześniejszy na kolejne kilkadziesiąt lat – stwierdzają i dodają, że teraz skupiają się na rozbiórce i budowie wskazanych wcześniej konstrukcji.

– Naprawę mostu Bernardyńskiego rozpoczęliśmy już. Trwają narady robocze dotyczące opracowywanie koncepcji naprawy, poszukujemy Wykonawcy projektu naprawy, a po zebraniu wszystkich dokumentów zlecimy fizycznie przeprowadzenie robót budowlanych w terenie – przekazuje nam ZDMiKP.

– Zakładamy na tą chwilę, że na dokumentację potrzebujemy około 1 m-ca czasu, 2 tygodnie na jej uzgodnienie oraz około 1 m-ca czasu na prace budowlane. Chcemy zakończyć cały proces jeszcze w tym roku kalendarzowym, w szczególności przed nadchodzącym okresem zimowym – podkreślają.

Kolejka do przebudowy

Od 18 września tramwaje na wiadukcie w ciągu ul. Wojska Polskiego poruszają się z prędkością 10 km/h. Jak wyjaśnili drogowcy, obiekt ma kilkadziesiąt lat i nieuchronnie zbliża się czas jego przebudowy. W ostatnich latach wyburzono i postawiono na nowo sąsiadujące z nim wiadukty drogowe. Ograniczenie prędkości ma zmniejszyć drgania konstrukcji, co przedłuży jej żywotność. – W najbliższym czasie planujemy zlecić opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy tego obiektu, aby w najbliższych latach zbudować go od nowa – przekazał ZDMiKP.

Podobny los czeka most Pomorski, położony między rondem Fordońskim i Toruńskim, na którym obecnie obowiązują ograniczenia prędkości i zakaz wjazdu dla samochodów powyżej 10 ton. W sierpniu otwarto oferty w przetargu dotyczącym opracowania koncepcji projektowej rozbudowy al. Wyszyńskiego. Obecny obiekt może zostać zastąpiony przez jeden, dwa lub trzy mosty (dwa drogowe i tramwajowe). Zakończenie samej budowy możliwe jest najwcześniej w 2030 roku.

W najbliższych latach mają powstać także nowe wiadukty Warszawskie. W październiku 2023 roku wybrano wykonawcę dokumentacji projektowej dla zadania pn „Przebudowa Węzła Wschodniego w Bydgoszczy”. Na jej opracowanie wybrana firma ma czas do wiosny 2025 r. O potrzebie przebudowy wiaduktów wiadomo od końca 2020 roku. W latach 2021-2022 wykonano prace naprawcze, które pozwoliły na przedłużenie działania obiektów o kolejne 10 lat. Pod wiaduktami Warszawskimi pojawiło się wówczas 8 podpór.

Mieszkańcy Bydgoszczy przy okazji każdej awarii obiektów mostowych w mieście przypominają o wyłączonym z ruchu przez rok moście Uniwersyteckim. Od stycznia 2021 r., gdy wykryto wadę konstrukcyjną obiektu, która miała wynikać z błędnego projektu, do stycznia 2022 r. wówczas niespełna 10-letni obiekt pozostawał zamknięty. Przez kilka miesięcy trwały prace naprawcze przy węzłach mocujących wanty do płyty pomostu. Po ponownym otwarciu mostu nie było już żadnych problemów z jego użytkowaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska