Badania przeprowadziła Światowa Organizacja Zdrowia w 42 krajach. W Polsce zajmował się nimi Instytut Matki i Dziecka. Przebadano 4,5 tysiąca młodych Polaków w wieku od 11 do 15 lat.
Najbardziej optymistyczny jest spadek liczby otyłych dzieci w porównaniu z danymi sprzed czterech lat. Dotyczy to obecnie co siódmego nastolatka. Im dzieci są starsze, tym mniej uczniów zmaga się z otyłością i nadwagą. Jednocześnie ponad 40 proc. uważa siebie za zbyt grubych. Dotyczy to zwłaszcza dziewcząt. Aż 60,9 proc. piętnastolatek sądzi, że waży za dużo.
Na popularności zyskuje marihuana. Gdy zapytano 15-latków, czy sięgnęli po nią choć raz w życiu, co czwarty podał odpowiedź twierdzącą. Wzrosła liczba dziewcząt, które spróbowały haszyszu bądź sięgają po niego regularnie. Autorzy raportu zauważają, że część nastolatków zapewne spróbuje go, gdy skończy 16 lat.
Czytaj też: Narkotyki królują w grudziądzkich szkołach. Młodzież: "Jaramy" dla zabawy
- Dziś zdobycie marihuany nie stanowi żadnego problemu - mówi Robert Rejniak, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. - Uczniowie wiedzą, do kogo się zwrócić, aby ją dostać. Jest tylko kwestia tego ile i za ile.
To samo dotyczy alkoholu, który jest najpopularniejszym środkiem psychoaktywnym wśród młodzieży.
Coraz poważniejszy problem to cyberprzemoc. Jej ofiarą padają częściej dziewczęta niż chłopcy.