- Rakieta Saturn V zafascynowała nas, bo dzięki niej udało się sukcesem zakończyć załogową misję na Księżyc - mówili w piątek rano Jan Sobiecki i Wiktor Błażejewicz, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu. A opowiadali o rakiecie, z której NASA korzystała podczas programów załogowych lotów kosmicznych Apollo.
Jan, Wiktor i blisko 30 innych pasjonatów uczestniczy w XLIII Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, które trwa w Grudziądzu. W jego trakcie młodzież - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju - opowiada o wynikach swoich własnych obserwacji i badań kosmosu prowadzonych m.in. w astrobazach.
Wśród uczestników seminarium są reprezentanci naszego województwa. Krzysztof Lisiecki , licealista z Radziejowa przedstawił wyniki swoich obserwacji radioastronomicznych
Wiktor Borowicz z I LO w Inowrocławiu wygłosił prelekcję „Promienie Słońca w atmosferze Ziemi, obserwacje zjawisk optycznych”.
A Marcin Truszczyński i Grzegorz Stark z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu zaprezentowali robota, który może być wykorzystywany w astronomii.
Młodzi naukowcy z głowami w... kosmosie. Rywalizowali w Grudziądzu
W ramach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego zaplanowano 24 referaty w trzech sesjach 1. Obserwacje nieba, 2. Układ słoneczny, Astronautyka 3. Gwiazdy i wszechświat, tematy różne.
- Prezentacje przygotowane przez uczestników coraz częściej opierają się na wynikach badań, które oni samodzielnie przeprowadzali. Dzięki temu poziom naszego seminarium wciąż rośnie - cieszy się Sebastian Soberski, szef Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, które jest głównym organizatorem XLIII OMSA.
Nagrodą dla zwycięzcy jest profesjonalny teleskop. Werdykt jury poznamy w sobotę.