_
Stowarzyszenie działa od 2004 roku. Zastąpiło Towarzystwo Starego Kanału Bydgoskiego, które powstało w 1995 roku. Założyli je Zbigniew Woźniak, Mieczysław Dutkowski, Grażyna Stryszowska i Marek Badtke.
Dziś członkowie Stowarzyszenie Kanału Bydgoskiego chcą stworzyć nad kanałem tzw. park kulturowy, w którym z bliska można by oglądać odnowione urządzenia kanałowe i nabrzeża. Planują, że nad kanał wrócą restauracyjki i kawiarenki. Chcą także oczyścić zaniedbane odcinki Brdy i Kanału Bydgoskiego. W przyszłym roku to zadanie będzie realizowane ze środków unijnych w ramach funduszy ISPA. Z kolei już w czasie weekendu, podczas jarmarku wodnego, Stowarzyszenie zamierza pokazać możliwości inwestycji nad kanałem. Marek Badtke przyznaje: - _Choć zdajemy sobie sprawę, że dla wielu bydgoszczan kanał to mała ojczyzna, to w swojej działalności akcentujemy jego europejskość. Przecież już w momencie utworzenia połączył Wschód z Zachodem Europy i stał się ważnym elementem integracji gospodarczej starego kontynentu.
**
Nasza mała ojczyzna
(maw)

Andrzej Tomczyk, prezes Stowarzyszenia Kanału Bydgoskiego
- Chcemy, by jeszcze w tym roku kanał został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - mówi Marek Badtke ze Stowarzyszenia "Kanał Bydgoski".