Podczas najbliższej sesji sejmiku (31 sierpnia) radni wojewódzcy będą głosować nad uchwałą w tej sprawie.
Wybór generał "Zo" na patronkę książnicy nie jest przypadkowy. Znana Polakom, jako legendarna kurierka Armii Krajowej i bohaterka wojennej konspiracji, generał Zawacka była także nauczycielką, wykładowcą i naukowcem.
W sferze jej zainteresowań leżały sprawy związane z kształceniem dorosłych, w tym nauczycieli i pracowników jednostek kulturalno-oświatowych.
Jeszcze przed wojną, w roku 1931, rozpoczęła pracę dy-daktyczną, ucząc m.in. w Miejskim Gimnazjum Żeńskim w Toruniu matematyki, fizyki i wychowania fizycznego. Była także społeczną instruktorką przysposobienia wojskowego kobiet.
W czasach okupacji brała udział w tajnym nauczaniu, uczyła w konspiracyjnych gimnazjach. Po wojnie ukoń-czyła studia z pedagogiki społecznej na Uniwersytecie Łódzkim i została asystentką na uczelni. Zajmowała się problematyką kształcenia dorosłych i kształcenia korespondencyjnego.
Uczyła w szkołach średnich w Łodzi, Toruniu i Olsztynie. Doktorat obroniła w Katedrze Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Badania nad samokształceniem dorosłych zaowocowały licznymi artykułami w czasopismach fachowych.
W 1965 r. obroniła rozprawę doktorską pt. "Szkoła korespondencyjna i jej uczniowie". W 1995 roku otrzymała "belwederski" tytuł profesora nauk humanistycznych.
Aby upamiętnić postać generał Elżbiety Zawackiej, Urząd Marszałkowski organizuje dla gimnazjalistów konkurs historyczny, dokumentujący losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i naszego regionu.
Eseje lub prezentacje multimedialne należy złożyć do 12 października.