https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2010. Uzdrowisko Ciechocinek to najlepsza marka! (wideo i foto)

Agnieszka Domka-Rybka [email protected] Tel. 52 326 31 86 fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Agnieszka Gajewska (od lewej) odbiera dyplom z rąk Beaty Nawrockiej, dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego
Agnieszka Gajewska (od lewej) odbiera dyplom z rąk Beaty Nawrockiej, dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego
Uzdrowisko Ciechocinek już z samej nazwy jest marką kojarzoną z Kujawsko-Pomorskiem! Kapituła wyróżniła tamtejsze muzeum, w którym można zobaczyć m.in., jak przez lata zmieniały się urządzenia rehabilitacyjne.

- Warto promować takie inicjatywy - twierdzi Beata Nawrocka, dyrektor Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, członek Kapituły naszego plebiscytu.

Zobacz też: Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2010. Oto zwycięzcy! [zdjęcia]

- Muzeum powstało pięć lat temu w niewykorzystanej części warzelni - wspomina Jerzy Stawiszyński, kierownik produkcji w Uzdrowisku Ciechocinek. - Można powiedzieć, że jestem założycielem Zabytkowej Warzelni, choć namówił mnie do tego Włodzimierz Gerko. Bardzo interesował się warzelnictwem i tak długo wiercił mi dziurę w brzuchu, aż wreszcie zgodziłem się.

Tutaj są zdjęcia Zabytkowej Warzelni Soli

Stare sprzęty do gimnastyki

- Mamy tutaj eksponaty związane nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku - dodaje Agnieszka Gajewska, kierownik zakładów produkcji w UC.

Warzelnia soli w Ciechocinku powstała w latach 1824-1830. Jest zakładem przemysłowym, w którym w sposób niezmienny od przeszło 170 lat wytwarza się sól spożywczą oraz jej pochodne, czyli lecznicze szlam i ług.

Mniej więcej połowa budynku to zakład produkcyjny, drugą część zajmuje zaś muzeum.

Wśród eksponatów są m.in. narzędzia do produkcji soli z wód solankowych.

Photobucket 

Zobacz więcej zdjęć Zabytkowej Warzelni Soli

Niezwykle interesująca jest wystawa przyrządów rehabilitacyjnych z dawnych sanatoriów - na szczególną uwagę zasługują misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera. Na terenie warzelni można zauważyć drewnianą konstrukcję przypominająca dolną część tężni ciechocińskich. Jest to zbiornik na solankę, która dociera do zakładu, a następnie jest przepompowywana do kotłów i podgrzewana do 45 stopni Celsjusza w celu całkowitego odparowania wody.

 1300 metrów od tężni

Odwiedzenie Zabytkowej Warzelni Soli może być atrakcyjnym punktem pobytu w Ciechocinku. Od słynnych tężni, będących obowiązkowym punktem wycieczek do tego urokliwego miasteczka, dzieli ją odległość zaledwie 1300 metrów, które można pokonać częścią Traktu Solnego biegnącego po wale przeciwpowodziowym. Warzelnia, razem z ciechocińskimi tężniami, to wyjątkowy na skalę światową zespół obiektów zabytkowych. Należące do Uzdrowiska Ciechocinek trzy tężnie solankowe to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie.

Czytaj też: Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2010. Firma Abramczyk z Bydgoszczy to wzorowa marka!

Tężnia numer 1 (o długości 651 metrów) i tężnia numer 2 (723 metrów), zostały zbudowane w latach 1824-1828. Ostatnia (nr 3 o długości 366 metrów) powstała w 1859. Podstawę tężni stanowią wbite w ziemię dębowe pale, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Jest ona pompowana ze źródła Fontanny Grzybek i wtłaczana na szczyt tężni do specjalnych korytek. Dalej solanka przesącza się po ścianach tężni po tarninie i pod wpływem wiatru i słońca paruje, tworząc mikroklimat obfitujący w jod, dzięki czemu powstało tu naturalne, lecznicze inhalatorium.  

Mówi Jerzy Stawiszyński:

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska