Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczycielka i burmistrz nie przejdą spokojnie przez Kamień

Redakcja
60 lat temu sakramentalne tak powiedzieli sobie Cecylia i Kazimierz Fiałkowscy. Tę wyjątkową rocznicę świętowali w gronie najbliższej rodziny oraz kilku samorządowców, bo pan Kazimierz to były wieloletni naczelnik i burmistrz Kamienia, aktualny radny.
60 lat temu sakramentalne tak powiedzieli sobie Cecylia i Kazimierz Fiałkowscy. Tę wyjątkową rocznicę świętowali w gronie najbliższej rodziny oraz kilku samorządowców, bo pan Kazimierz to były wieloletni naczelnik i burmistrz Kamienia, aktualny radny. archiwum USC
Państwo Fiałkowscy nie mogą „spokojnie” przejść razem przez Kamień. Znają ich tu wszyscy. I to nie tylko dlatego, że to niewielka miejscowość.

60 lat temu sakramentalne tak powiedzieli sobie Cecylia i Kazimierz Fiałkowscy. Tę wyjątkową rocznicę świętowali w gronie najbliższej rodziny oraz kilku samorządowców, bo pan Kazimierz to były wieloletni naczelnik i burmistrz Kamienia, aktualny radny.

Pani Cecylia przez blisko 50 lat uczyła młodych ludzi języka polskiego, kierowała szkołą i oświatą, a pan Kazimierz przez ok. 30 lat był naczelnikiem i burmistrzem Kamienia.

60 rocznica ślubu to diamentowe gody, które nie zdarzają się zbyt często. Dlatego ta uroczystość jest obchodzona szczególnie uroczyście. - Jubilaci mają za sobą 60 lat wspólnej drogi, to wiele wspólnych trosk, marzeń, tęsknot, małych i większych radości. Należą się im podziękowania i wyrazy uznania za dochowanie wierności przysięgi małżeńskiej, za trud zmagania się z prozą życia codziennego oraz za piękną postawę i wzór dla młodego pokolenia, że można, że warto i należy tak żyć - nie ma wątpliwości uczestnicząca w uroczystości Danuta Leboda z USC w Kamieniu.

Państwo Fiałkowscy świętowali rocznicę w sali sesyjnej urzędu w Kamieniu. Uroczyste tak powiedzieli sobie w połowie września 1956 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kamieniu. Pani Cecylia, z domu Kowalska, urodziła się w 1933 roku w pobliskim Orzełku. Zawodowo poświęciła się dzieciom - przez prawie pół wieku - od 1951 do 1998 roku - uczyła języka polskiego w szkołach podstawowych w gminie Kamień. Co niektórzy do dziś wspominają te lekcje, które dzięki jej doświadczeniu i zaangażowaniu były ciekawe. Pani Cecylia potrafiła zainteresować młodych ludzi i zachęcała do poznawania rodzimego języka. Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana medalami i wyróżnieniami. W połowie lat 50-tych była też instruktorką języka polskiego przy wydziale oświaty i wychowania w Sępólnie. OD 1973 do 1975 roku była też dyrektorką szkoły ds. wychowania w SP w Kamieniu. W latach 1972-1980 społecznie pełniła funkcję prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od 1986 roku odpoczywa na zasłużonej emeryturze.

Pan Kazimierz urodził się w 1937 roku na terenach obecnej Ukrainy w Jazienicy Polskiej. Do Kamienia przybył po wojnie w 1945 roku z rodzicami. Zaczął pracę jako krawiec w Spółdzielni Krawieckiej w Kamieniu, a po jej rozwiązaniu przez siedem lat prowadził swój zakład. Rozpoczął też pracę na rzecz Kamienia, udzielał się jako radny Powiatowej Rady Narodowej w Sępólnie. Od 1965 do 1972 roku był przewodniczącym Prezydium MRN.

Przez 17 lat był naczelnikiem miasta i gminy Kamień, a przez kolejne trzynaście lat piastował funkcję burmistrza. Od 2002 r. jest na emeryturze, ale nadal jest radnym powiatowym w Sępólnie. Za swoją pracę i działalność otrzymał wiele nagród i medali.

Jubilaci wychowali troje dzieci - dwóch synów i córkę, doczekali się pięciorga wnuków i jednego prawnuka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska