Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka i praca za granicą

Agnieszka Domka-Rybka
fot. digitouch
Absolwenci szkół średnich i uczelni wyższych zadają sobie pytanie: co dalej?

Alternatywą może być praca w charakterze au pair.

Na rynku znajduje się wiele firm zajmujących się organizowaniem wyjazdów zagranicznych dla "o - perek".

Głównym celem programu, którego zasady reguluje konwencja Rady Europy, jest łączenie pracy i nauki za granicą, a także poznawanie kultury i obyczajów innych narodowości.

Au pair nie wykonuje pracy zarobkowej. Za swój wysiłek otrzymuje tygodniowe kieszonkowe (jego wysokość różni się w zależności od kraju, w którym gości au pair).

Dziewczyny mają pierwszeństwo
Czas pracy nie przekracza zazwyczaj 40 godzin tygodniowo (jeden dzień wolny w tygodniu). Popołudniami odbywają się kursy językowe, w których uczestniczą au pair.

Idealny kandydat na opiekunkę? Rodziny goszczące wolą dziewczyny, jedynie 10 procent decyduje się zaprosić do siebie młodego mężczyznę. Wiek kandydatki ustalają firmy zajmujące się rekrutacją, najczęściej propozycja skierowana jest do kobiet od 18 do 28 roku życia. Mile widziane są kandydatki niepalące, łatwo nawiązujące kontakty oraz znające język używany w kraju, do którego się wybierają. Niekiedy (USA) wymagane jest posiadanie prawa jazdy i praktyka za kierownicą.

Głównym zajęciem au pair jest opieka i praca z dziećmi: pomoc w odrabianiu lekcji, wspólna zabawa, niewielkie prace porządkowe, przygotowywanie posiłków, kąpanie i ubieranie podopiecznych.

Z jej kieszeni

Rodzina zapraszająca chce zazwyczaj, aby "o - perka" przedstawiła referencje i dokumenty z załączonymi zdjęciami, które potwierdzą, że pracowała z dziećmi. Poza tym, dziewczyny zobowiązane są do napisania eseju, w którym przedstawiają swoje zainteresowania, doświadczenia zawodowe i uzasadniają, dlaczego chcą pracować jako au pair. Oferta przesyłana jest rodzinie z wybranego kraju, która decyduje się, którą dziewczynę zaprosić do siebie.

Wyjazd i pobyt za granicą wiąże się z pewnymi kosztami. Firmy organizujące pracę au pair pobierają opłaty za wykonaną usługę w wysokości od ok. 650 do 900 złotych. Poza tym, uczestniczka płaci kaucję (ok. 400 - 500 dolarów), która zwracana jest, gdy zostaną spełnione wszystkie warunki stawiane przez organizatora.

Konieczne jest także uiszczenie opłaty wizowej ustalanej przez konsulat danego kraju (zazwyczaj 45 dolarów).

Warto dowiedzieć się, kto pokryje koszty przejazdu. W wielu firmach bilet do USA kupuje zapraszająca rodzina.

Zazwyczaj płaci ona również za kurs językowy au pair, chociaż w niektórych krajach dziewczyny opłacają go same.

Warto wiedzieć

Nie wszystkie firmy oferują "o - perkom" ubezpieczenia. Warto zapytać o to przed wyjazdem. Au pair kupują najczęściej kartę "Euro < 26", która gwarantuje ubezpieczenie i daje możliwość korzystania ze zniżek w muzeach i środkach komunikacji.

Należy również upewnić się, czy firma organizująca wyjazdy jest solidna i uczciwa. Gwarancją profesjonalizmu jest przynależność do IAPA - międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego firmy au pair - zapewniającego uczestniczkom opiekę, dzięki istnieniu sieci, współpracujących ze sobą , przedstawicielstw w krajach całego świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska