
Nauka zdalna w szkołach podstawowych - które klasy i od kiedy?
Nauka zdalna wróci do szkół podstawowych - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak ma to wyglądać w praktyce? Od kiedy zacznie obowiązywać nauka online? Które klasy będą uczyły się zdalnie, a które hybrydowo? Wszystkie szczegóły mamy poznać w czwartek - po kolejnym posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego. Niemal pewne jest, że nauka zdalna będzie obowiązywała od poniedziałku, 26 października.
Nieoficjalnie poznaliśmy część zasad, nad jakimi pracuje rząd. Zobaczcie je na kolejnych slajdach - posługujcie się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Nauka zdalna w szkołach podstawowych - które klasy i od kiedy?
- Najprawdopodobniej podejmiemy decyzję o tym, że również wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu - powiedział w Sejmie Mateusz Morawiecki.
Szkoły podstawowe miałyby działać w podobny sposób, jak szkoły średnie - w strefie żółtej nauka odbywałaby się w systemie hybrydowym, a w strefie czerwonej - wyłącznie zdalnie. Na czym polega system hybrydowy? Uczniowie przez tydzień uczyliby się w murach szkoły, a przez tydzień - w domach. To pozwoli zmniejszyć zagęszczenie w budynkach szkół.
- W tej chwili brane są pod uwagę zarówno warianty pracy zdalnej szkół, jak i hybrydowej, ale uzależnione od konkretnych klas. Czyli spodziewać się możemy raczej decyzji związanych z określonymi stopniami klas, to znaczy konkretnymi oddziałami klasowymi, konkretnymi rocznikami, które miałyby przechodzić na pracę zdalną lub hybrydową - sprecyzował po posiedzeniu Sejmu rzecznik rządu Piotr Müller.
Które klasy będą uczyły się zdalnie? Zobacz na następnych slajdach.

Nauka zdalna w szkołach podstawowych - które klasy i od kiedy?
Niemal na pewno w tradycyjny sposób będą nadal uczyły się dzieci z klas I-III. Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że w ich przypadku nauka w murach szkoły będzie trwała tak długo, jak to możliwe. Chodzi o to, by rodzice tych dzieci nie musieli rezygnować z pracy, by opiekować się uczniami i pomagać im w zdalnej nauce. Do roczników, które zostaną w murach szkół najdłużej, premier zaliczył także klasy czwarte.
Nauka zdalna lub hybrydowa najprawdopodobniej będzie więc dotyczyła klas V - VIII.
Zobacz na kolejnym slajdzie inny wariat, rozważany przez rząd.

Nauka zdalna w szkołach podstawowych - które klasy i od kiedy?
Rząd analizuje także rozwiązanie niezależne od tego, czy szkoła działa w strefie żółtej czy czerwonej. Według tego pomysłu, uczniowie klas I - III uczyliby się w murach szkoły w tradycyjnej formie, uczniowie klas IV mieliby zajęcia hybrydowe, a uczniowie klas V, VI i VII - tylko zdalne. Klasy VIII uczyłyby się hybrydowo, ponieważ przygotowują się do egzaminów i bezpośredni kontakt z nauczycielem jest w ich przypadku wskazany.