https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z UMK pomogą w odkryciu tajemnic europejskiej kultury

Andrzej Romański
Prof. Piotr Targowski
Prof. Piotr Targowski Andrzej Romański
250 tys. euro - tyle dostanie interdyscyplinarny zespół naukowców z UMK na opracowanie nowych metod badania dzieł sztuki.

Grupę tworzą naukowcy z Instytutu Fizyki, Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa oraz Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Toruński zespół wchodzi w skład europejsko-amerykańskiego konsorcjum, 23 instytucji, IPERION CH. Cały projekt, współfinansowany z Brukseli, ma wartość ok. 8 mln euro.

- Zmienia się sposób myślenia Komisji Europejskiej - tłumaczy prof. Piotr Targowski, fizyk z UMK i członek zarządu projektu. - Chodzi o stworzenie trwałych struktur organizacyjnych na poziomie europejskim, które w przyszłości będą samodzielnie organizować badania naukowe i zabiegać o ich finansowanie. Celem jest, aby Unia Europejska stała się przynajmniej równorzędnym partnerem naukowym dla reszty świata.

Zespół naukowców z UMK będzie pracować nad rozwojem aparatury, metod badawczych i narzędzi informatycznych przeznaczonych do badania dzieł sztuki. - Aby działania te były skuteczne ważną rolę ma do odegrania Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, kierowanego przez panią prof. Elżbietę Basiul - mówi profesor.

Czytaj także: Prof. Maciej Wojtkowski z UMK ponownie doceniony

Warto też powiedzieć o badaniach nad monitorowaniem procesu konsolidacji kamienia zabytkowego, które, dla wszystkich 23 instytucji, koordynuje prof. Jadwiga Łukaszewicz z IZK UMK.

Poza tym toruński uniwersytet udostępni mobilne laboratorium OCT w ramach oferty MOLAB Transnational Action. Co to oznacza? - Unikalną aparaturę OCT (optyczna tomografia koherencyjna) do badania obiektów zabytkowych zbudowaliśmy w poprzednim projekcie, który realizowaliśmy wspólnie z IZK do wiosny ubiegłego roku. - tłumaczy prof. Targowski. - Teraz badania za pomocą tego instrumentu oferujemy zewnętrznym podmiotom, np. europejskim muzeom. Prace te sfinansuje konsorcjum. W interdyscyplinarnym zespole znajdzie się fizyk do obsługi aparatu i konserwator - odpowiedzialny za interpretację wyników.

Prof. Piotr Targowski, jak się okazało, owocną współpracę z WSP UMK rozpoczął ponad 10 lat temu. Początkiem były wspólne z prof. Bogumiłą Roubą badania nad opracowaniem wspomnianej metody OCT. Dziś fizyk mówi: - Udział w tym i poprzednim projekcie europejskim jest tego konsekwencją.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pastuch toruński

Gratulacje. To chyba jedyny sukces od dziesiątek lat, tego targanego aferami uniwersytetu,toczącego się po równi pochyłej.Już nawet WSB ma większe branie, niż ten niby uniwerek.Utopia  Mitomania Kapusiowo zaczęła tracić na prestiżu już wówczas ,kiedy to zaczęto głosić,ze prawdopodobnie będzie Nobel dla Woszczana, ci okazało się MITem a później cała lawina dobrowolnych konfidentów, plagiatorów, pijaków a nawet zboczeńców wśród tzw, kadry?,...przykre.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska