Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 7600 złotych renty wdowiej. Takie mają być zasady nowego programu dla emerytów

STYK/PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wszystkie partie parlamentarne wyraziły poparcie dla przekazania obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej renty wdowiej do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), podkreśliła, że rozwiązania proponowane w projekcie mogą być wdrożone w ciągu 6 miesięcy.

Renta Wdowia 2024. Co znajduje się w projekcie obywatelskiej ustawy?

W projekcie ustawy o rencie wdowiej zaproponowano, aby osoby owdowiałe mogły zachować swoje świadczenie emerytalne i dodatkowo otrzymać 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub wybrać opcję pobierania renty rodzinnej po zmarłym oraz 50% swojego oryginalnego świadczenia. Wysokość renty wdowiej nie przekroczy trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, obecnie wynoszącej 7600 złotych.

Obecnie obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia w przypadku zbiegu prawa do różnych świadczeń emerytalno-rentowych. Projekt ma na celu dostarczenie alternatywnych możliwości dla osób owdowiałych, które często stają przed dylematem, czy zachować swoje własne świadczenie czy też skorzystać z renty po zmarłym małżonku.

Przedstawiciele różnych partii wyrazili swoje stanowiska w sprawie projektu. Arkadiusz Iwaniak z Lewicy podkreślił znaczenie projektu, który podpisało ponad 200 tys. obywateli. Urszula Rusecka z PiS wymieniła działania rządu na rzecz osób starszych, a Joanna Frydrych z KO zauważyła, że podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach.

Wioleta Tomczak z Polski 2050 - Trzecia Droga oraz Agnieszka Maria Kłopotek z PSL-Trzecia Droga podkreśliły potrzebę uwzględnienia kosztów utrzymania po stracie małżonka oraz konieczność dostosowania systemu do zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej. Tadeusz Tomaszewski z Lewicy i Michał Wawer z Konfederacji zwrócili uwagę na potrzebę systemowych rozwiązań poprawiających jakość życia osób starszych oraz konieczność zastanowienia się nad sytuacją osób młodo owdowiałych.

Renta Wdowia 2024 - takie jest obecne stanowisko rządu

Minister Dziemianowicz-Bąk podkreśliła potrzebę wsparcia dla osób starszych po stracie małżonka oraz deklarowała gotowość resortu do dalszych prac nad projektem. Natomiast minister ds. polityki senioralnej Okła-Drewnowicz podkreśliła prace nad rozwiązaniami systemowymi oraz zapowiedziała powstanie zespołu międzyresortowego do spraw opieki długoterminowej.

Wszystkie strony wyraziły zgodę na dalsze prace nad projektem, przy jednoczesnym uwzględnieniu kwestii finansowych i społecznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji.

Renta Wdowia - wyliczenia w pełnym modelu i modelu kroczącym

Zgodnie z pierwotnie proponowanymi zmianami, wdowy i wdowcy mieliby szansę utrzymania obecnej emerytury, uzyskując jednocześnie prawo do zwiększenia jej o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie, istniałaby opcja zachowania renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, jednak w takim przypadku własne świadczenie wyniosłoby 50%.

Według komentarzy rządu na początku ich pracy 2024 trudno spodziewać się pełnego wprowadzenia tych pomysłów. Wiele wskazuje wprowadzenie modelu kroczącego renty wdowiej. Może to oznaczać wprowadzenie renty wdowiej już w tym roku, ale przy wskaźniku 20%. W kolejnych latach wskaźnik wzrastałby do projektowego 50%.

Dla zobrazowania sytuacji w tzw. modelu kroczącym prezentujemy wyliczenia, jakie renty wdowie mogłoby pojawiać się na kontach wdów i wdowców przy wskaźniku 20%, a także mamy wyliczenia przy wskaźniku finalnym. Zobacz liczby w poniższej galerii.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska