Działacz Lewicy kontynuuje o sytuacji seniorki: - Pani obecnie ma 1,6 tysiąc złotych emerytury. Po odliczeniu 700 złotych na czynsz i kolejnych kilkuset złotych na leki zostaje jej raptem 600 złotych na przeżycie miesiąca... Nie dziwi zatem pytanie: "Jak ma dalej żyć?", skoro dotąd na te same potrzeby miała w budżecie rodzinnym jeszcze emeryturę męża z którym żyła ponad 50 lat... Takich przypadków jest mnóstwo i w Grudziądzu i całym kraju.
Przypomnijmy. W pierwszym kwartale ub. roku Lewica w całym kraju zbierała podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o tzw. rencie wdowiej. Propozycja była taka, że wdowa bądź wdowiec może:
- zachować swoją emeryturę w całości oraz otrzymać dodatkowo 50 proc. emerytury po zmarłym małżonku ALBO
- zdecydować się na 85 proc. emerytury nieżyjącego małżonka i dodatkowo otrzymać 50 proc. swojej emerytury
Jak przypomina Łukasz Kowarowski, współprzewodniczący grudziądzkiej Lewicy, podczas kampanii parlamentarnej wszystkie z partii wchodzących w skład Koalicji Demokratycznej były zgodne, że osobom które tracą współmałżonka należy pomóc.
Na jakim etapie zatem obecnie jest ten projekt? - Lewica tematu nie odpuszcza, zrobimy wszystko by to rozwiązanie weszło w życie jak najszybciej - zapewnia Przemek Decker.
Najważniejsze, że renta wdowia będzie. Kwestia jej wysokości jeszcze nie jest dokładnie znana
Mateusz Orzechowski z Młodej Lewicy zapewnia: - Renta wdowia będzie wprowadzona w tym roku, ale póki co najprawdopodobniej w tzw. modelu kroczącym dlatego, że mamy nadwyżkę środków w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która pozwoli nam na wprowadzenie tego modelu, ale nie w tej wysokości procentowej ile zakładał projekt obywatelski pod którym zbieraliśmy podpisy. Będzie to być może 20 proc. wysokości emerytury współmałżonka, a nie od razu 50 proc.
Sukcesywnie w kolejnych latach te wartości mają być zwiększane by docelowo dojść do 50 proc. Jednak ostatecznie wszystko rozstrzygnie się gdy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „wyjdzie” projekt ustawy.
Dodajmy, że z wyliczeń Lewicy wynika, że na takie rozwiązanie czeka ok. 1,5 mln wdów i wdowców. By wesprzeć ich emerytury dodatkowymi 50 proc. wysokości emerytur współmałżonków potrzeba w budżecie ok. 10 mld zł.
Sonda: Większość uważa, że coraz więcej seniorów żyje na skraju ubóstwa
W marcu 2023 roku zapytaliśmy na naszym portalu pomorska.pl o to jak oceniasz sytuację materialna seniorów w Polsce? Udzielono 85 głosów. Odpowiedzi prezentują się następująco:
- Doskonała. Seniorom żyje się dobrze. Rząd wprowadził dla nich dodatkowe emerytury "trzynastkę" i "czternastkę": 12.94%
- Coraz więcej seniorów żyje na skraju ubóstwa, wybiera czy wykupić leki czy zapłacić czynsz za mieszkanie: 69.41%
- Żyje się skromnie, ale sytuacja jest stabilna: 17.65%
