Chodzi o ujawnione rok temu przez Polsko-Niemiecką Fundację Śląski Pomost „dzienni wojenne” niemieckiego oficera SS Egona Ollenhauera. Wskazał on w nich 11 lokalizacji, w których Niemcy pod koniec wojny mieli ukryć skarby: drogocenną biżuterię i złoto oraz obrazy Rembrandta, Rubensa, Moneta i Raffaela.
Zamek w Roztoce - nazistowskie złoto w parkowej studni!
Teraz okazuje się, że jedną z 11 lokalizacji podanych w dzienniku ma być teren posiadłości w Roztoce. Roman Furmaniak, prezes Fundacji Śląski Pomost ujawnił fragment dziennika oficera SS, który mówi o tej właśnie lokalizacji. Czytamy w nim: Dr. Grundmann i jego ludzie już odpowiednio przygotowali w parku tego pałacu tę głęboką studnię. Spuszczone/wysłane do jej dna zostały w skrzyniach: biżuteria, monety i sztaby, wiele z nich było uszkodzone, miały ślady postrzałowe. Po wszystkim studnia została wysadzona, zasypana i wyrównana.
Nazistowski skarb w pałacu w Roztoce - cieszymy się z zainteresowania
Po tym jak historią zainteresowały się media oświadczenie wydał zarząd Fundacji “Zamek Roztoka – Ocalić od zapomnienia”:
- W kontekście pojawiających się doniesień medialnych wskazujących Zamek w Roztoce jako potencjalne miejsce ukrycia skarbu Trzeciej Rzeszy potwierdzamy, że przedstawiciele Fundacji “Śląski Pomost” kilkukrotnie kontaktowali się z nami w tej sprawie. Nie przekazali jednak żadnych możliwych do zweryfikowania informacji na temat miejsca ukrycia skarbu ani szczegółów ewentualnej akcji wydobywczej.
TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ PAŁAC W ROZTOCE:
Z całą stanowczością podkreślamy, że nie będziemy podejmować żadnych kroków prawnych i faktycznych, które mogłyby stać w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi. Jednocześnie deklarujemy pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami administracji publicznej.
- Cieszymy się ze spodziewanej fali zwiększonego zainteresowania Zamkiem w Roztoce i w to momencie, w którym przygotowujemy zabytek do stałego udostępniania dla zwiedzających - przyznaje zarząd fundacji. - Z całą mocą deklarujemy jednak, że naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa i integralności zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego, dlatego każda nieautoryzowana próba naruszenia tego bezpieczeństwa spotka się z naszą zdecydowaną reakcją - dodaje.
Jesteśmy przekonani, że naszym największym skarbem jest sam zamek i jego przebogata spuścizna kulturowa. Niezależnie od tego jakie jeszcze skrywa tajemnice zapraszamy do ich wspólnego odkrywania!
