Rzecznik rządu Piotr Müller podczas briefingu prasowego odniósł się do kwestii sporu ws. Turowa. - Tak jak informowałem po postanowieniu TSUE, Polska swojej decyzji nie zmienia. Nie możemy zgodzić się na to, żeby zaprzestać produkcji energii elektrycznej i cielnej – mówił.
- Polska nie może się zgodzić na to, by zamknąć kopalnię Turów i spowodować kryzys energetyczny dla setek tysięcy, a nawet milionów polskich obywateli i dziesiątek tysięcy polskich przedsiębiorstw – podkreślił.
Zaznaczył, że rząd robi wszystko, by spór prawny rozwiązać w sposób polubowny. – Taka konkretna oferta ze strony Polski została zaproponowana już jakiś czas temu, wskazana również po stronie czeskiej wstępna aprobata, bo taki protokół został podpisany – tłumaczył.
Wyraził także nadzieję, że umowa już niedługo zostanie podpisana.
Müller pytany o odwołanie wizyty premiera na Węgrzech odpowiedział, że „popieramy treść deklaracji demograficznej i Polska będzie jej sygnatariuszem”. – Doceniamy inicjatywę premiera Victora Orbana i w tym zakresie żadnego sprzeciwu Polski nie ma – mówił.
- Natomiast faktycznie w tej chwili jeśli chodzi o kwestie relacji wewnątrz Unii Europejskiej, a w szczególności jeśli chodzi o relacje polsko-czeskie, najważniejszym tematem, w tych konkretnych relacjach, są kwestie związane z Turowem – wyjaśnił.
Dodał, że dzisiaj odbył się spotkacie wiceministra spraw zagranicznych z ambasadorem Czech, na którym zostały przedstawione polskie propozycje na zażeganie tego sporu.
Polski Ład
Rzecznik wspomniał także o realizacji zapisów Polskiego Ładu. – Mówiliśmy, że te projekty wyjdą ze strony rządu do prac parlamentarnych – mówił.
Przekazał, ze kwestie wiązane z kwotą wolną od podatku i emeryturą wolną od podatku, to projekt ustawy został skierowany do sejmowych prac w komisjach sejmowych. Wyraził również nadzieję, że posłowie przyjmą projekt na najbliższym sejmowym posiedzeniu pod koniec września.
Natomiast zapisy dotyczące zniesienia limitów do specjalistów, to weszły one już w życie, a ustawa gwarantująca przekazanie 7 procent PKB na zdrowie została przekazana do podpisu prezydenta.
Kolejną propozycją jest „mieszkanie bez wkładu własnego” i ta ustawa jest procedowana w sejmie, podobnie jak „dom bez formalności” i „rodzinny kapitał opiekuńczy”.
Wzrost PKB
- W ubiegłym tygodniu agencja Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku do 5,7 procent – przekazał Müller.
Jak wyjaśnił, rząd przyjął wcześniej „bardziej ostrożną” prognozę.
Wspomniał także, że wzrost bezrobocia jest na dobrym poziomie, w porównaniu z prognozami ekspertów.
