https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NFZ: bezpłatna opieka medyczna dla Ukraińców uciekających przed wojną. Także w Kujawsko-Pomorskiem

Roman Laudański
Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów.
Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Karolina Misztal
Dziesiątki tysięcy Ukraińców przekracza codziennie ukraińsko - polską granicę uciekając przed wojną. Potrzebują m.in. opieki lekarskiej.

- Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - Dotyczy to obywateli Ukrainy posiadających zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak zapewnia Barbara Nawrocka, zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.
Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale już teraz wszystkie placówki (POZ, nocnej i świątecznej opieki medycznej, poradnie specjalistyczne, gabinety stomatologiczne i  szpitale mające umowę z NFZ -  gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy: nie powinni odmawiać mu pomocy; nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy; nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur; powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Sprawozdawanie i rozliczanie z OW NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z NFZ, będzie możliwe niezwłocznie po uchwaleniu specjalnej ustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych.
Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, uzyska konsultację lekarską w ojczystym języku. Dzięki ukraińskiej linii konsultacyjnej TPK, wszyscy przyjeżdżający obecnie do Polski obywatele Ukrainy, którzy chcą skonsultować swój stan zdrowia będą mogli bez przeszkód to zrobić z każdego miejsca, w którym się znaleźli. Numer TPK jest bezpłatny, a konsultacji udzielają profesjonalni pracownicy medyczni. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu jest dostępna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18:00 do 8:00 rano następnego dnia oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.  Z konsultacji można też skorzystać przez formularz kontaktowy na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk  (formularz jest dostępny w języku ukraińskim).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska