Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie restauracji w rejonie ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej w Brodnicy. Zaproponowano zmiany podczas otwartego spotkania

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W rejonie ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej w Brodnicy zbudowane mają zostać kolejne bloki i domy jednorodzinne. Tak obecnie wygląda ten teren
W rejonie ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej w Brodnicy zbudowane mają zostać kolejne bloki i domy jednorodzinne. Tak obecnie wygląda ten teren Karina Knorps-Tuszyńska
W rejonie ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej w Brodnicy zbudowane mają zostać kolejne bloki i domy jednorodzinne, ale mimo że wkrótce będzie tu mieszkało kilka tysięcy osób, na chwilę obecną nie planuje się w tej okolicy otwierania restauracji czy pubów. Na szczęście, wciąż można zgłaszać swoje uwagi do wyłożonego projektu planu miejscowego. My sprawdziliśmy, jakie do tej pory zaproponowano zmiany.

Mieszkańcy Brodnicy mogą podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi projektu zagospodarowania rejonu ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej

Do piątku, 24 grudnia w Urzędzie Miejskim w Brodnicy można wnosić swoje uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej. W środę, 8 grudnia w Magistracie odbyła się dyskusja publiczna, w której udział wziął jeden mieszkaniec naszego miasta, Mariusz Skrętkowicz. Z obecną na spotkaniu inspektor w Biurze Urbanistyki w Urzędzie Miejskim w Brodnicy Magdaleną Kokoszanek i Łukaszem Grabowskim z Biura Urbanistycznego Artur Składanek z Grudziądza, autorem projektu planu miejscowego, mieszkaniec podzielił się uwagami związanymi z zaplanowaną inwestycją.

Na wstępie zaznaczmy, że projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla 20-hektarowego obszaru położonego w rejonie ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej w Brodnicy dotyczy konkretnie terenu od ulicy Tatrzańskiej (obecnie polnej, przy której zgodnie z podpisaną 8 grudnia umową do 30 maja 2023 r. ma zostać zbudowany Dzienny Dom Pobytu Seniora) do Hurtowni Mięs i Wędlin Viola przy także obecnie polnej ul. Karkonoskiej. Granice omawianego terenu wyznacza z jednej strony także ul. Sądowa, a z drugiej teren wojskowy. Magdalena Kokoszanek, inspektor w Biurze Urbanistyki w Urzędzie Miejskim w Brodnicy na wstępie zaznaczyła, że planowana jest modernizacja i rozbudowa dróg na tym terenie. Także w projekcie zapisano, że możliwe jest utworzenie nowych dróg.

W rejonie ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej w Brodnicy powstaną kolejne bloki, ale zabraknie restauracji

Według planu we wskazanym wyżej miejscu planuje się zbudowanie budynków wielorodzinnych (w rejonie ulic Karkonoskiej, Tatrzańskiej i Beskidzkiej), domów jednorodzinnych (w rejonie ul. Karpackiej i Beskidzkiej za budynkiem Hurtowni Mięs i Wędlin Viola), a także budynków usługowych, głównie wzdłuż ulicy Sądowej. Precyzując, działka obok wspomnianej hurtowni Viola została już kupiona przez inwestora w 2003 r., a teren przy skrzyżowaniu ul. Tatrzańskiej z ul. Sądową, przy Orfeuszu, kupił w 2002 r. znany brodnicki przedsiębiorca Marek Hildebrandt, właściciel sieci supermarketów. Na omawianych terenie działalność usługową będzie można także prowadzić w lokalach w budynkach wielorodzinnych sąsiadujących z ul. Tatrzańską. Na podkreślenie zasługuje fakt, że na chwilę obecną w projekcie planu miejscowego zapisano, że w omawianym rejonie ulic Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej zakazana będzie działalność związana ze spopielaniem zwłok, stolarnią, lakiernią, myjnią samochodową, ale nawet związana z rozrywką, zatem nie będzie mógł tu powstać dom weselny, pub, kawiarnia czy restauracja. Jak przekazała nam inspektor Magdalena Kokoszanek szczegóły dotyczące prowadzonych inwestycji będą znane po wydaniu odpowiednich zezwoleń.

Według mieszkańca Brodnicy priorytetem przed budową bloków jest infrastruktura drogowa

Mieszkaniec Brodnicy Mariusz Skrętkowicz zauważył, że priorytetem do realizacji na tym terenie jest infrastruktura drogowa, a dopiero następnie zabudowa z funkcją mieszkalną. Jak zauważył, gdy powstaną kolejne bloki przy już zbudowanych przy ul. Sudeckiej i ul. Świętokrzyskiej, zwiększy się natężenie ruchu, w związku z czym, aby niedogodności z tym związane były dla mieszkańców jak najmniejsze, polecił, aby zbudować rondo na skrzyżowaniu ul. Sądowej z ul. Tatrzańską i ul. Macieja Rataja przy firmie Orfeusz (co jest zawarte w innym planie miejscowym), a także polecił zlikwidować skrzyżowanie ul. Aleja Józefa Piłsudskiego z ul. Generała Stanisława Maczka i ul. Podhalańską, które według niego jest szczególnie niebezpieczne. Według mieszkańca wjazd na osiedle i wyjazd z niego należy skierować ulicą Tatrzańską na ul. Aleja Józefa Piłsudskiego, najlepiej budując tam rondo. Mariusz Skrętkowicz uważa, że powinno się zamknąć ul. Generała Stanisława Maczka lub zrobić ruch jednokierunkowy. Jak mówi, jeśli nie zrobi się czegoś ze skrzyżowaniem ul. Aleja Józefa Piłsudskiego z ulicami ul. Generała Stanisława Maczka i Podhalańską, to w końcu może na tym skrzyżowaniu dojść do tragedii. - Ktoś zginie na tym przejściu. To jest kwestia czasu - uważa. Łukasz Grabowski z Biura Urbanistycznego Artur Składanek zauważył, że nie można zamknąć ul. Generała Stanisława Maczka, ponieważ musi być dojazd do cmentarza, a Magdalena Kokoszanek, inspektor w Biurze Urbanistyki w Urzędzie Miejskim w Brodnicy zauważyła, że wówczas natężenie ruchu zostanie przesunięte w inne rejony, np. przy Rondzie Toruńskim. Dodatkowo wspomniała, że miasto Brodnica planuje przebudowę przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowania ul. Aleja Józefa Piłsudskiego z ul. Generała Stanisława Maczka i ul. Podhalańską, o czym pisaliśmy pod tym linkiem.

Niektóre pomysły zawarte w projekcie pozytywnie zaskakują

Według jedynego obecnego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Brodnicy mieszkańca ważne jest także zwrócenie uwagi na place zabaw. Na szczęście, na terenie dwóch największych działek oznaczonych w mapce ma zostać urządzony plac zabaw – na powierzchni minimum 5% powierzchni działki.

Mieszkaniec Brodnicy Mariusz Skrętkowicz pozytywnie ocenił zaplanowane miejsca postojowe - w dokumentacji napisano, że na jedno mieszkanie przypadać ma jedno lub dwa miejsca parkingowe, a trzy miejsca na 100 m² powierzchni usługowej lokalu (dla określonej usługi), jednak nie mniej niż dwa miejsca na jeden lokal usługowy. - Miejsca parkingowe to krok w bardzo dobrą stronę - zauważył Mariusz Skrętkowicz, a projektant Łukasz Grabowski dodał, że standardowo projektując starają się mieć na uwadze fakt, że mieszkańcy mają często więcej niż jeden samochód.

Z racji, że także za ul. Rataja, po drugiej stronie ul. Sądowej w stosunku do omawianego terenu, zbudowane mają zostać kolejne bloki, o czym wspomniano m.in. podczas ostatniej sesji rady miejskiej, Mariusz Skrętkowicz zaproponował, aby uwzględnić w planach możliwość budowy szkoły w tej okolicy.

Uwagi mieszkańca Brodnicy zostały zapisane, a teraz zostaną poddane analizie i, miejmy nadzieję, chociaż w części uwzględnione. Pozostali mieszkańcy mogą to jeszcze zrobić - niezbędne dokumenty dostępne są na tej stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska