Wynik był zaskakujący. Oczywiście większość ankietowanych odpowiedziało zgodnie z poprawnością polityczną, że płeć nie ma znaczenia, liczą się kompetencje i umiejętności. Natomiast drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią była: zacząłbym rozglądać się za inną pracą! Najmniej osób przyznało, że cieszyłoby się z tego powodu.
- Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć wzrost liczby kobiet na stanowiskach menedżerskich. Zwłaszcza w działach HR, gdzie kobiety stanowią przewagę liczebną nad mężczyznami - mówi ekspert rynku pracy Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl. -Kobiety są cenione za stanowczość, podzielność uwagi i skuteczność w działaniu - dodaje Michał Filipkiewicz. Skąd zatem głosy niezadowolenia? - Najtrudniej z kobietą szefem dogadują się kobiety. Albo na odwrót. Szefowe często traktują kobiety inaczej niż mężczyzn. Nie ma solidarności kobiet w biznesie. A już najtrudniej jest kiedy pracownica jest ładniejsza i mądrzejsza od szefowej. Kobiety niezbyt potrafią zdrowo rywalizować. Często wychodzą z założenia, że jeśli one musiały włożyć wiele trudu by dojść tak wysoko, to pracownice muszą mieć jeszcze trudniej. Szefowe rzadko mówią wprost, częściej knują intrygi- mówi psycholog biznesu Izabela Kielczyk, prezes Rady Psychologii Biznesu w Europejskim Forum Właścicielek Firm.
Każdy nowy szef musi mieć swoją strategię działania. Wybranie tej najwłaściwszej często bywa niełatwą sztuką.
Jednak nie można zapominać o zaletach posiadanych przez kobiety szefów. - Potrafią przyznać się do błędu wobec swoich pracowników oraz prosić o pomoc i korzystać ze wsparcia innych. To nie obniża ich poczucia własnej wartości i przyczynia się do sukcesu. Potrafią budować sukces, opierając się na wspólnym dążeniu do celu. Są wytrwałe, konsekwentne w dążeniu do sukcesu. Kobiety dużo lepiej od mężczyzn znoszą psychicznie poczucie porażki i niepowodzenia. A to bardzo ważna umiejętność w świecie biznesu. Kobiety częściej niż mężczyźni po kolejnej porażce nie dają za wygraną i starają się jeszcze lepiej przygotować na następny krok. To właśnie podejście do porażek, których w biznesie nie brakuje jest bardzo istotne - jednym tchem wymienia zalety Izabela Kielczyk.