Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie jesteśmy nieczuli na ich los

(ms)
Załadunek darów zebranych wśród mieszkańców gminy Kcynia
Załadunek darów zebranych wśród mieszkańców gminy Kcynia Fot. Anna Duda-Nowicka
Mieszkańcy powiatu spontanicznie zareagowali na akcje niesienia pomocy powodzianom. Po Nakle transporty z pomocą wyjechały z dwóch kolejnych gmin.

Dary, zebrane przez mieszkańców gminy Nakło, jeszcze w czerwcu pojechały do Wilkowa w województwie lubelskim.

(

Po Turze - Królikowo

W ostatnich dniach z pomocą powodzianom pospieszyli mieszkańcy dwóch kolejnych gmin powiatu: Szubina i Kcyni. Najpierw pieniądze dla powodzian zbierano w Turze, podczas sołeckiej imprezy, potem w Chomętowie. W ostatnich dniach wielką akcję przekazywania darów zorganizowano w sołectwie Królikowo. Wsparły ją okoliczne wsi - Ciężkowo, Chraplewo, Dąbrówka Słupska. Pomoc okazał też jeden z mieszkańców Retkowa i "Caritas" działająca przy parafii pw. św. Wita w Słupach.

Zebrano sporo: 14 ton zboża, 62 okrągłe baloty i 80 małych balotów siana, 3 worki mleka w proszku, 396 litrów mleka, 230 sztuk konserw w puszkach oraz 40 sztuk dżemów.

Wszystko to załadowano na dwa samochody ciężarowe i zawieziono do sołectwa Zalesie Gorzyckie na Podkarpaciu. Transport sfinansował samorząd szubiński.

Jeszcze będzie zabawa

- Przygotowujemy jeszcze imprezę charytatywną, na którą przyjechać ma delegacja z Zalesia Gorzyckiego. Odbędzie się ona w Królikowie w sobotę 24 lipca. Na pewno będą występy i loteria fantowa. Rozmowy z wykonawcami wciąż trwają. Zespoły, które by zechciały wystąpić charytatywnie mogą się do mnie zgłaszać - apeluje Elżbieta Katafiasz, sołtys Królikowa.

Także mieszkańcy gminy Kcynia, zwłaszcza rolnicy, aktywnie włączyli się w akcję niesienia pomocy poszkodowanym. W minionym tygodniu można było m.in. przynosić dary do namiotu, który stanął na kcyńskim Rynku.

Rolnicy nie zawiedli

Pierwszy transport głównie z płodami rolnymi - zbożem i ziemniakami - pojechał do gminy Wieprz. Ofiarodawcami byli rolnicy z kilkunastu wsi m.in. Tupadł, Iwna, Gromadna, Suchoręcza, Elizewa, Ludwikowa, Rozpętka, Dobieszewka, Siernik. Chwaliszewa, Malic i Łankowic.

Na drugi transport zebrały się dary zebrane głównie w Stalówce, Dębogórze, Grocholinie, Żarczynie, Dziewierzewie, Żurawii, Górkach Zagajnych, Miastowicach, a także w samej Kcyni. Były to: cebula, ziemniaki, zboże, środki czystości. Dary trafiły do wsi Siarzewo w gminie Raciążek. Wieś tę wytypowała Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.

Do tej pory - informują nas w ratuszu - w gminie Kcynia zebrano dla powodzian 51 ton darów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska