Kiedy jest sezon na kleszcze?
Maj i czerwiec to okres wzmożonej aktywności kleszczy. Szczyt aktywności kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik (sezon grzybowy). Ze względu na ciepłe zimy, okres żerowania kleszczy może się wydłużać w zależności od temperatury, nawet do listopada. W ciągu dnia kleszcze są najbardziej aktywne od pierwszej rosy do południa, a potem od godz. 16:00 do zmroku.
Kleszcze - co to za pasożyty
Kleszcze to pajęczaki, pasożyty zewnętrzne, które do przeżycia potrzebują krwi.[/b] W Polsce występuje blisko 20 gatunków kleszczy, najbardziej niebezpieczne są: kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy (pastwiskowy). Kleszcze są małe, mają kilka milimetrów długości, choć zdarzają się też większe osobniki, osiągające nawet 3 cm długości.
Kleszcze wpijają się w skórę żywiciela, by pobierać krew. Potrafią być wczepione w skórę żywiciela (człowieka lub zwierzęcia) nawet przez 15 dni. Podczas gryzienia kleszcze wytwarzają ślinę zawierającą substancje znieczulające i rozrzedzające krew. To dlatego może się zdarzyć, że nie poczujemy ukąszenia kleszcza.

Kleszcze przenoszą choroby
Kleszcze przenoszą groźne choroby. Choć nie każdy kleszcz jest zakażony, to jednak ryzyko zachorowania jest duże, a powikłania tych chorób mogą być naprawdę groźne dla zdrowia i mieć długotrwałe skutki. Dlatego oochrona przed kleszczami powinna być nawykiem każdego, kto w okresie wzmożonej aktywności kleszczy przebywa w lasach, parkach, na łąkach, w pobliżu zbiorników wodnych. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ochronę dzieci.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
- borelioza z Lyme,
- anaplazmoza,
- bartoneloza,
- gorączka Q,
- tularemia,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- babeszjoza,
- riketsjozy.
W przypadku ugryzienia i pojawienia się objawów chorobowych najlepiej bezzwłocznie udać się do lekarza i zasięgnąć porady specjalisty.
Czego się boją kleszcze?
Nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem patogenów chorobotwórczych. Mamy popularne domowe sposoby na kleszcze. Zobacz teraz w galerii, jak uchronić się przed kleszczami.
Zobacz także:
► Trik na piwonię - podlewaj tym kwiat raz na tydzień, a bujnie zakwitnie. Oto sprawdzony trik na mnóstwo pąków
