Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie ma pieniędzy na budowę ścieżki z bydgoskiego Fordonu do Włók. A droga wojewódzka 256 jest niebezpieczna

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
To droga wojewódzka nr 256 już w granicach bydgoskiego Fordonu, ale nawet tu nie ma wydzielonej ścieżki pieszo-rowerowej. Budowę ścieżki wzdłuż DW 256 między Bydgoszczą a Włókami chciałoby zatem także wielu mieszkańców Fordonu
To droga wojewódzka nr 256 już w granicach bydgoskiego Fordonu, ale nawet tu nie ma wydzielonej ścieżki pieszo-rowerowej. Budowę ścieżki wzdłuż DW 256 między Bydgoszczą a Włókami chciałoby zatem także wielu mieszkańców Fordonu Marek Weckwerth
Mieszkańcy i radni gminy Dobrcz walczą o ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż nadwiślańskiej drogi wojewódzkiej nr 256, która łączy bydgoski Fordon z Włókami i z drogą krajową nr 5, czyli S5 w budowie. Urząd Marszałkowski w Toruniu nie ma na razie funduszy na wsparcie tego i podobnych pomysłów.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy trwa budowa mostów. Miasto stoi w korkach

Wniosek o zaprojektowanie i wybudowanie wspomnianej ścieżki złożyło do marszałka województwa Piotra Całbeckiego sześcioro radnych gminy Dobrcz oraz jeden powiatu bydgoskiego. Proszą o to w imieniu mieszkańców sołectw Strzelce Dolne, Strzelce Górne, Gądecz i Włóki.

Ruchliwa droga pośród szpaleru drzew

Droga wojewódzka nr 256 jest kręta, wąska i bardzo niebezpieczna ze względu na duże natężenie ruchu samochodów osobowych, ciężarowych i sprzętu rolniczego, bowiem po obu stronach tej trasy znajdują się pola uprawne. Na duże natężenie ruchu wpływa fakt, że DW 256 stanowi skrót z krajowej „piątki” do Fordonu i dalej poprzez DK 80 do Torunia.

"Prosimy o ujęcie tej inwestycji w planach na 2022 rok. Ścieżka umożliwi zwiedzanie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego oraz zwiększy ruch turystyczny, z korzyścią dla mieszkańców" – argumentują wnioskodawcy.

- Mieszkam przy tej drodze i jestem przekonany, że wszystkim mieszkańcom zależy na powstaniu tej ścieżki, bo znacząco poprawiłaby bezpieczeństwo i dostępność tej części regionu dla rowerzystów, miłośników turystyki i rekreacji – mówi pan Jacek mieszkający w Strzelcach Dolnych. - Droga wojewódzka jest bardzo ruchliwa, a wielu jej użytkowników nie przestrzega podstawowych zasad ruchu – jedzie za szybko, wyprzedza w niebezpiecznych miejscach. Często jeżdżę nią na rowerze, ale bałbym się wziąć na wycieczkę dwójkę moich dzieci.

Rzecz rozbija się o brak funduszy

- Dostrzegam potrzebę budowy postulowanej ścieżki rowerowo-pieszej w tej lokalizacji. Jednakże w obecnej sytuacji ograniczone środki finansowe oraz duże potrzeby związane z utrzymaniem istniejącej sieci dróg wojewódzkich nie pozwalają na budowę zarówno wnioskowanej ścieżki, jak i wielu innych ciągów pieszych i rowerowych na sieci dróg wojewódzkich – odpowiedział dziennikarzowi „Pomorskiej” wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.

To też może Cię zainteresować

Dodał jednak, że na mocy porozumień z województwem inicjatorzy takich zadań (gminy) opracowują dokumentację projektową dla budowy ścieżek oraz w ramach własnych środków i regulują stan prawny nieruchomości, na których miałyby być one posadowione. Realizacja zadania uzależniona będzie od możliwości finansowych stron, dlatego też liczymy na współfinansowanie inwestycji przez jednostki samorządu terytorialnego na terenie, których planowane są tego typu inwestycje.

Są umowy na podobne zadania w gminie

Wicemarszałek Sosnowski informuje, że na takich zasadach zostały zawarte porozumienia (umowy) na trzy zadania, które nie mają jeszcze zabezpieczenia w budżetach.

Chodzi o rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 244 - wykonanie ścieżki rowerowej i chodnika na odcinku Aleksandrowo (obręb Borówno) – Strzelce Górne. Jest to umowa na pomoc rzeczową na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pokryciem kosztów wykupu gruntów.

Drugie porozumienie dotyczy wykonania chodnika na odcinku Strzelce Górne- Strzelce Dolne, w ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 244. W ramach porozumienia wykonana będzie dokumentacja projektowa oraz wykupione zostaną grunty.
W ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 244 w Strzelcach Górnych, na skrzyżowaniu z droga powiatową nr 1507 C, porozumienie przewiduje wykonanie dokumentacji projektowej oraz wykupy gruntów.

Prace trwają na ponad 100 km dróg

- W tym roku prace związane z budową lub przebudową ciągów pieszo-rowerowych prowadzone są na trasach o długości ponad 100 kilometrów. Zdecydowana większość zadań to zaawansowane duże inwestycje związane z kompleksową rozbudową dróg wojewódzkich. Te największe zadania powiązaliśmy z budową infrastruktury dla pieszych – wyjaśnia Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Nowe trasy powstają m.in.:

 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno-Wąbrzeźno – 28 km ścieżek;
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 559 Lipno-Suradowo – 7 km ścieżek;
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 265 w Kowalu i Brześciu Kujawskim (ostatni etap prac ok. 3 km ścieżek, w ubiegłym roku oddano ciągi o długości 15 km);
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 251 w Żninie na ul. Aliantów (dodatkowe prace ok 0,7 km chodnika, w ubiegłym roku oddano ciągi o długości około 12 km);
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 249 w Solcu Kujawskim – 0,6 km chodnik do przyczółku promowego).

Budowa wyłącznie ścieżek pieszo-rowerowych prowadzona jest:

 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 273 Toruń-Cierpice – 6 km;
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 657 Złotoria-Lubicz- 7km;
 • Wzdłuż odcinków dróg wojewódzkich nr 551+649+554 Nawra-Chełmża-Sierakowo –13 km;

W tym roku ZDW zakończył już budowę chodnika w Chodczu wzdłuż ul. Waryńskiego, DW nr 269 (1 km) oraz zmianę nawierzchni na drodze rowerowej pomiędzy Rudzkim Mostem i Rudzkim Młynem (1 km), wzdłuż DW nr 240.

Drogowa Inicjatywa Samorządowa

Wiele chodników i ścieżek pieszo-rowerowych powstaje we współpracy Urzędu Marszałkowskiego z gminami.

W oparciu o Drogową Inicjatywę Samorządową budowane są obecnie chodniki w: Grzybnie – 1,2km, DW nr 554 we współpracy z gminą Bobrowo, Podzamku Golubskim – 0,9 km DW nr 543 we współpracy z gminą Golub-Dobrzyń.

To też może Cię zainteresować

Urząd Marszałkowski szeroko udostępnił też gminom fundusze unijne na budowę infrastruktury pieszo-rowerowej wzdłuż dróg wojewódzkich. Takie zadanie w oparciu o Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego to kolejne ponad 25 kilometrów infrastruktury dedykowanej pieszym i rowerzystom.

W ostatnich miesiącach realizowano:

 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 246 Gniewkowo-Kaczkowo – 3 km;
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 560 Brodnica-Osiek – 7 km;
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 397 Otorowo-Solec Kujawski – 3 km;
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 240 Piastoszyn-granica województwa – 2 km;
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 543 Gołębiewo-Rywałd - 1 km;
 • Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 Tryszczyn-Maksymilianowo – 7 km (inwestycja w trakcie, powiat bydgoski będzie tam zlecał dokończenie prac nowemu wykonawcy).

Część inwestycji zlecono w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Trwają już prace projektowe związane z przebudową i budową ścieżki pieszo-rowerowej z Brzozy do Nowego Solna wzdłuż przygotowywanej do rozbudowy DW nr 254 pomiędzy Brzozą i Łabiszynem.

- Przygotowywane są kolejne zadania związane z rozbudową dróg wojewódzkich, które sfinansujemy w oparciu o Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg - dodaje Michał Sitarek. - Elementem przygotowywanych dokumentacji jest rozbudowa odcinków dróg o łącznej długości 22 kilometrów również o ciągi pieszo-rowerowe.

Zadania te są związane m.in. z rozbudową dróg wojewódzkich nr 245 Gruczno-Głogówko-Chełmno, nr 204 w Solcu Kujawskim (ul. Garbary) i nr 272 Dolna Grupa - Grupa Plac).

- Intensywnie przygotowujemy się do wykorzystania środków z nowej perspektywy unijnej na lata 2021-27. Priorytetem będzie poprawa bezpieczeństwa. Stąd pracujemy nad pakietem zadań związanych między innymi z budową infrastruktury dla pieszych - kończy rzecznik ZDW w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska