Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące ubóstwa. W 2016, województwami o najwyższej stopie ubóstwa były woj. warmińsko-mazurskie i podkarpackie oraz Lubelskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie. O najniższej - Lubuskie, Łódzkie, Dolnośląskie, Śląskie i Mazowieckie.
Jeśli porównamy zeszły rok do 2015, zasięg ubóstwa skrajnego w gospodarstwach domowych z minimum jednym dzieckiem obniżył się. Mowa o procentowym spadku z ok. 9 proc. do ok. 6 proc. Sytuacja nie zmieniła się jednak, jeśli chodzi o rodziny bezdzietne (4 proc.). Według danych GUS, o 7 proc. zmalało ubóstwo w przypadku rodzin z minimum trójką dzieci.
Do spadku ubóstwa przyczyniły się:
- wzrost wynagrodzeń
- spadek bezrobocia
- Rodzina 500+
Wspomniany rządowy program nie pomógł każdemu. Kto najczęściej borykał się z biedą? Tradycyjnie rolnicy, renciści, rodziny wielodzietne, gospodarstwa domowe osób posiadających wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, niepełnosprawni.
Zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był dwuipółkrotnie wyższy niż w miastach. Różnica jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców), czytamy w raporcie GUS.