Nie masz tego dokumentu? Na wakacjach możesz nawet iść do...

  Nie masz tego dokumentu? Na wakacjach możesz nawet iść do więzienia albo... stracić samochód!

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Subik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Parlament Europejski chce, aby za brak ubezpieczenia pojazdu spadały na kierowców kary obowiązujące w danym kraju Europy. A są to m.in. utrata prawa jazdy i... konfiskata auta. Czy Polacy też będą narażeni na takie sankcje? Niestety tak.

  ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

  Właściciel jeżdżącego po polskich drogach samochodu osobowego, który przez więcej niż 14 dni nie będzie miał wykupionego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zapłaci karę w wysokości 4,5 tysiąca zł. W przypadku ciężarówki będzie to znacznie więcej, bo aż 6,3 tys. zł. I to niezależnie od tego, czy posiadacz pojazdu z obowiązku nie wywiązał się z premedytacją, czy przez zwykłe zapomnienie.

  Mimo tak – zdawałoby się – wysokich kar po drogach Polski wciąż jeździ prawie 100 tys. samochodów bez ubezpieczenia (to szacunki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Problem ten dotyczy jednak całej Europy.

  Na terenie Unii łączna wysokość odszkodowań wypłacanych za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy przekroczyła 1 miliard euro (czyli około 4,3 miliarda złotych). A jeszcze na początku dekady roszczenia te szacowane były „tylko” na 900 mln euro.

  Dlatego Parlament Europejski chce zwiększenia kontroli obowiązkowych polis OC. To oznacza, że również polskie auta w czasie zagranicznych podróży będą częściej sprawdzane pod tym kątem. Konsekwencje mogą być przykre.

  Co dokładnie proponuje Bruksela? Chodzi o szersze wykorzystanie systemu automatycznego odczytywania tablic rejestracyjnych, którego kamery są montowane np. przy autostradach czy w policyjnych radiowozach. Później odczyty porównywane są z zawartością baz ubezpieczeń pojazdów.

  Takie rozwiązanie stosowane jest już szeroko w Belgii, Danii, Francji, w większości landów Niemiec, na Węgrzech, w Szwecji, Włoszech, Holandii i Wlk.Brytanii. Ale ważniejsze jest to, że PE chce, aby w przypadku stwierdzenia, że pojazd nie posiada OC, wobec jego właściciela stosowano kary obowiązujące w danym kraju.

  Jak wynika z raportu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, mandat za brak ważnej polisy OC to powszechna praktyka we wszystkich krajach UE. Ale np. na Cyprze, we Francji, Grecji, Irlandii, Portugalii czy Wielkiej Brytanii można okresowo stracić za to prawo jazdy.

  W części tych państw (Cypr, Grecja, Irlandia), ale też w Niemczech czy Luksemburgu za takie przewinienie można również trafić do więzienia. W tym ostatnim kraju – nawet na 3 lata.

  W kilku krajach europejskich za niewywiązanie się z obowiązku opłacenia OC prawo przewiduje wręcz czasowe odebranie tablic rejestracyjnych, a nawet definitywną konfiskatę pojazdu! Tak jest np. w Portugalii i w Niemczech, choć w tym ostatnim kraju tylko w przypadku, gdy sprawca wypadku jest właścicielem pojazdu i do tego umyślnie nie wykupił polisy OC.

  – Konfiskata auta jest i tak niczym w porównaniu ze spowodowaniem nieubezpieczonym pojazdem wypadku, który pociąga za sobą milionowe roszczenia – zwraca uwagę Marcin Tarczyń­ski z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  – Prowadzenie nieubezpieczonych pojazdów ma negatywne konsekwencje głównie dla sprawców i posiadaczy pojazdów, bo w przypadku spowodowania wypadku zostaną oni obciążeni tzw. regresem, czyli koniecznością zwrotu dużych kwot wypłaconych poszkodowanym – mówi Elżbieta Wanat Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

  POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: Uwaga kierowcy! Są kolejne nowe znaki

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY