https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto kiedy komornik umorzy dług. To się dzieje, kiedy nie uda się odzyskać długu

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komornik ma za zadanie odzyskać dług dla wierzyciela, na podstawie wyroku sądowego. Mówiąc najprościej komornik jest wykonawcą wyroku sądowego i dopilnowuje aby dłużnik dotrzymał warunków wyroku. Zobaczcie co się dzieje kiedy nie uda się odzyskać długu.

Spis treści

W procesie windykacji długów, komornik odgrywa kluczową rolę w odzyskiwaniu należności.Komornik odpowiada za odzyskiwanie długów, których dłużnicy nie spłacają. Aby odzyskać dług najpierw zajmuje pieniądze na koncie bankowym. Potem, gdy nie udaje się odzyskać pieniędzy komornik może zlicytować majątek dłużnika.

W jakich sytuacjach dochodzi do umorzenia długu przez komornika

Istnieją sytuacje, w których komornik może zdecydować się na umorzenie długu. Umorzenie długu przez komornika nie jest powszechną praktyką, ale może się zdarzyć, gdy spełnione są określone warunki. Zobaczcie w galerii poniżej kiedy dochodzi do umorzenia długu:

Czym jest umorzenie długu?

Umorzenie postępowania egzekucyjnego to procedura, która kończy działania komornika. Postępowanie egzekucyjne może być umorzone w części lub w całości. Sąd może wydać decyzję o zawieszeniu lub umorzeniu egzekucji komorniczej.

Jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone, a wierzyciel nie zażądał przez kolejnych sześć miesięcy jego podjęcia, komornik umorzy całe postępowanie egzekucyjne.

Warto wiedzieć, że umorzenie komornicze nie wyczerpuje szans wierzyciela na odzyskanie należności. Nie oznacza to zakończenia sprawy długu. Wierzyciel może wnieść o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w każdym momencie.

Umorzenie długu alimentacyjnego

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych nie może być umorzona ze względu na bezskuteczność postępowania, co wynika z art. 1086 § 5 kodeksu prawa cywilnego.

Takie uprawnienia ma komornik

Komornik sądowy starając się odzyskać długi ma szereg uprawnień. Poza listą tego co może zająć, ma także szerokie uprawnienia. W trakcie egzekucji komorniczej, ma prawo między innymi: wejść na posesję dłużnika czy do mieszkania pod jego nieobecność, wynająć ślusarza do otwarcia zamków, przeszukać lokal i wszelkie schowki, a także przeszukać samego dłużnika.

Wejście do mieszkania przez komornika to zwykle ostateczność. Pierwszym krokiem będzie przejęcie pieniędzy z naszego bankowego konta. Jeśli chodzi o wysokość kwoty, którą może zająć komornik to jest ona określana na podstawie najniższego krajowego wynagrodzenia brutto, a świadczenia typu 800 plus są wyłączone z egzekucji komorniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska