Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie śpią kolejną noc - przez brzęczyki na rondzie Kujawskim w Bydgoszczy

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
O ile w dzień "brzęczyki" przy sygnalizacji świetlnej na rondzie Kujawskim są jeszcze do zniesienia, to już w nocy stają na tyle dokuczliwe, że okoliczni mieszkańcy mogą zapomnieć o spokojnym śnie.
O ile w dzień "brzęczyki" przy sygnalizacji świetlnej na rondzie Kujawskim są jeszcze do zniesienia, to już w nocy stają na tyle dokuczliwe, że okoliczni mieszkańcy mogą zapomnieć o spokojnym śnie. Tomasz Czachorowski
Mieszkańcy z okolic ronda Kujawskiego w Bydgoszczy nie mogą spać - wszystko przez działające przez okrągłą dobę brzęczyki zainstalowane na przejściach dla pieszych.

Zobacz wideo: W tych miejscach może pojawić się czwarta fala koronawirusa

- Sygnalizacja dźwiękowa przy rondzie Kujawskim działa nieprzerwanie przez całą dobę. Nie wyobrażam sobie aby taki stan trwał, gdyż pozbawia mnie i moją rodzinę możliwości nocnego wypoczynku do którego mamy pełne prawo. Na rondzie w godzinach nocnych (22.00-6.00) niewiele się dzieje, a ruch pieszych praktycznie nie istnieje. Nie wiem więc z jakiego powodu w tych godzinach działa sygnalizacja dźwiękowa dla osób niewidomych. Sprawdziłem, że na przykład w Poznaniu sygnalizacja dźwiękowa jest wyłączana (nie ściszana) w całym mieście w godz. 22.00 - 6.00, a w ścisłym centrum w godz. 20.00-7.00. To chyba bardzo dobre rozwiązanie - uważa pan Sławomir, mieszkaniec okolic ronda Kujawskiego.

To Cię może też zainteresować

- Elementy dźwiękowe na przejściach dla pieszych są integralną częścią sygnalizacji świetlnej pracującej w trybie trójkolorowym. Stosowanie sygnałów dźwiękowych regulują przepisy prawa ("Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach") - wyjaśnia Wojciech Nalazek, p.o. dyrektora naczelnego ZDMiKP w Bydgoszczy. - Obecnie trwają prace odbiorowe całego nowego układu drogowego, w tym również przedmiotowej sygnalizacji świetlnej. Stosowane obecnie sygnalizatory akustyczne są urządzeniami z możliwością adaptacji do tła hałasu ulicznego.

Sygnalizatory dźwiękowe na przejściach zostaną ściszone?

Dyrektor zapewnił nas jednak, że wykonawca sygnalizacji świetlnej jeszcze raz sprawdzi ustawione poziomy graniczne głośności sygnalizatorów dźwiękowych w celu zmniejszenia uciążliwości zgłaszanych do redakcji przez mieszkańców.

- Przy pracującej w trybie trójkolorowym sygnalizacji świetlnej nie możemy zgodnie z obowiązującymi przepisami wyłączyć sygnalizacji dźwiękowej z uwagi na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa osób niewidomych i niedowidzących. Osoby niedowidzące lub niewidome funkcjonują normalnie jako użytkownicy dróg zarówno w dzień jak i w nocy, a ich pojawienie się na obiektach z sygnalizacją świetlną jest zawsze losowe - podkreśla Wojciech Nalazek.

Zamiast dźwięków wystarczy sygnalizacja wibracyjna

Okazuje się jednak, że organizacja reprezentująca niewidomych niespecjalnie zabiegała o takie ułatwienia, co więcej - wydaje się być poruszona tym, że ktoś dobrem osób niewidomych uzasadnia fakt, że inni mają zakłócaną ciszę nocną. Nasz Czytelnik powołuje się na rozmowę z prezes Polskiego Związku Niewidomych Izabelą Wasilewską.

- Stwierdziła, że Związek nie opiniował sygnalizacji dźwiękowej na rondzie Kujawskim i stoją na stanowisku, że taka instalacja nie może przeszkadzać okolicznym mieszkańcom. Dla niej jest także niezrozumiałe, aby w zamieszkałych okolicach uruchamiać sygnalizację dźwiękową w godzinach nocnych. Jako ewentualne rozwiązanie (także w godzinach dziennych) podała przykład sygnalizacji wibracyjnej która działa na rogu ulic Powstańców Wielkopolskich i Wyszyńskiego. Nie uważa jednak tego za konieczność - zaznacza pan Sławomir.

Policja zgodzi się na wyłączenie brzęczyków na rondzie Kujawskim?

ZDMiKP informuje, że sygnalizacje świetlne na głównych ciągach komunikacyjnych Bydgoszczy na wniosek Komendy Miejskiej Policji od ponad 4 lat pracują w programach trójkolorowych przez całą dobę. Policja zawnioskowała o takie sterowanie ruchem po wypadku drogowym na rondzie Fordońskim, gdzie w dniu 17 maja 2017 roku o godz. 2:45 zginęły 3 osoby.

- Po uruchomieniu sygnalizacji na rondzie Kujawskim i sygnałach docierających do ZDMiKP od mieszkańców okolic ronda Kujawskiego wystąpiliśmy do KMP o potwierdzenie zasadności funkcjonowania sygnalizacji świetlnej w tej lokalizacji oraz na rondzie Bernardyńskim przez całą dobę. Czekamy obecnie na odpowiedź KMP - tłumaczy Wojciech Nalazek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nie śpią kolejną noc - przez brzęczyki na rondzie Kujawskim w Bydgoszczy - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska