https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tolerujmy cwaniactwa

Tekst i Fot. Andrzej Bartniak
Impreza w Grucznie w ciągu trzech lat zyskała niezwykle wysoką rangę
Impreza w Grucznie w ciągu trzech lat zyskała niezwykle wysoką rangę
Festiwal Smaku w Grucznie staje się wizytówką nie tylko gminy Świecie, ale nawet województwa. Został uznany za jeden z najlepszych produktów turystycznych regionu. Co to oznacza dla tej imprezy?

Konkurs na najlepszy produkt turystyczny regionu ogłoszony został pod koniec czerwca. Jego celem było wyróżnienie najbardziej atrakcyjnych, oryginalnych i przyjaznych produktów turystycznych Kujawsko-Pomorskiego. Zgłoszono 19 produktów, z których jury wybrało pięć. Na liście laureatów znaleźli się: Chełmno - Miasto dla Zakochanych, Festiwal Smaku w Grucznie, Osada Karbówko, Festiwal Song of Songs, Szkoła Leśna na Barbarce.
Niewykluczone, że nagród będzie więcej. Na początku października w Chełmnie, w czasie obchodów Światowego Dnia Turystyki, rozstrzygnięty zostanie konkurs "Odkrywca 2008"; o wyróżnienia marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie turystyki. Gmina Świecie w kategorii wydarzenie turystyczne nominowała do wyróżnienia Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły za organizację "Festiwalu Smaku";.
Tak wysoko ustawiona poprzeczka stawia przed organizatorami nowe wyzwania. - Mamy świadomość rosnących oczekiwań - mówi Jarosław Pająkowski, jeden z organizatorów imprezy w Grucznie. - W jakim kierunku należy się rozwijać zastanowimy się w listopadzie, gdy zbierze się, nazwijmy to komitet sterujący, czyli około 20 osób zaangażowanych w przygotowania.
Jak podkreśla Pająkowski, jednym z kierunków działań będzie, nieco inny niż do tej pory dobór wystawców. - Najbardziej zależy nam na wytwórcach produkujących artykuły o wysokiej, powtarzalnej jakości i co ważne w ilościach handlowych - tłumaczy. - Aby odwiedzający Festiwal mieli możliwość zamówienia np. 200 słoików miodu, który im smakował, albo 100 kg sera. W ten sposób zamierzamy wspierać produkcję wartościowej żywności, która znajduje amatorów. Mimo wysokich cen. Nie oszukujmy się, prawdziwa szynka czy ser dojrzewający nie mogą kosztować tyle, co te z supermarketu.

Nie tolerujmy cwaniactwa

Drugim kierunkiem ma być stałe zwiększanie ilości proponowanych smaków. - Oczywiście bez popadania w gigantomanię - zaznacza Pająkowski. - Chcemy zachować dotychczasowy charakter. Cenimy sobie markę, którą stworzyliśmy dlatego kilku wystawcom podziękujmy za dalszą współpracę?
Co takiego zrobili? Otóż zauważono, że produkty proponowane do degustacji znacznie różniły się od tych wystawionych na sprzedaż. Jak łatwo się domyślić, były gorszej jakości. W ocenie organizatorów nie jest to kwestią przypadku.
Przygotowanie tego typu imprezy to ogromne przedsięwzięcie, od początku wspierane przez gminę Świecie. W tym roku przekazała ona 10 tys. zł. Czy jej udział zwiększy się w kolejnych latach? - Nie jest to wykluczone - mówi Leszek Żurek, sekretarz gminy. - Leży to w gestii burmistrza. Jest z wcześnie ,aby mówić o konkretach. Poza tym nie znamy oczekiwań organizatorów.
Ci zaś, być może od zwiększenia puli dofinansowania, woleliby np. większe wsparcie ze straży miejskiej, która usprawniłaby ruch pojazdów.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska