https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Nie tylko Golub – Dobrzyń, czyli zaplanuj sobie turystyczny weekend na Kujawach i Pomorzu

Marek Weckwerth
Bydgoskie Podróże Małe i Duże”  zapraszają w sobotę na spacer pn. „Tańczą Liściaste Suknie Panien” w konwencji belle epoque do Pałacu Ostromecko
Bydgoskie Podróże Małe i Duże” zapraszają w sobotę na spacer pn. „Tańczą Liściaste Suknie Panien” w konwencji belle epoque do Pałacu Ostromecko Fot. Marek Weckwerth
Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu – Dobrzyniu to najważniejsza impreza turystyczna w najbliższy weekend w naszym regionie. Ale są też inne, na które warto zwrócić uwagę. Zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu.

Turnieje kruszenia kopii, gonitwy konne i pokazy kaskaderskie – nadchodzący weekend (5-7 lipca) na golubskim zamku odbędzie się pod znakiem dorocznego Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

– Doroczny turniej rycerski na golubskim zamku to jedna z najważniejszych marek turystycznych naszego województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
 
Turniej zainauguruje piątkowe (5 lipca) przejście orszaku rycerskiego ulicami Golubia-Dobrzynia. W sobotę (6 lipca) odbędą się eliminacje turniejów kuszniczego i łuczniczego oraz turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych i konny turniej par. Przed zgromadzonymi zaprezentuje się Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W sobotnim programie znalazły się także pokaz łucznictwa konnego, międzynarodowy konny turniej zręcznościowy Szwecja-Niemcy i kadryl konny. Zwieńczeniem dnia będzie wieczorny pokaz kaskaderski „Koń i ogień – dwa żywioły”. Finały wszystkich konkurencji oraz zakończenie turnieju w niedzielę (7 lipca). Program wydarzenia na stronie Międzynarodowy Turniej Rycerski 2024 – Zamek Golubski
 

Wakacje na Orientację w Chełmnie

W weekend 6-7 lipca Fundacja „Bydgoszcz na Orientację” oraz HKS Azymut Mochy zapraszają na „Wakacje na Orientację” – na Adventure Race w Chełmnie, mieście zakochanych i w okolicach. Dobra zabawa i najlepsze widoki na Świecie gwarantowane!

Bazą zawodów będzie Camping nad jeziorem Starogrodzkim (ul. gen. Jastrzębskiego 5). Przed uczestnikami do 16 godzin zabawy z mapą i kompasem na 5 różnych trasach.

AR 100+ to rajd prawdziwie Przygodowy o długości ponad 100 km, które pokonacie w parach rowerem, biegiem i kajakiem. Po drodze czekają dodatkowe zadania specjalne, a na najlepszych czekają bonusy. Ale są też inne trasy, w tym dla początkujących
AR 20, idealna dla dzieci z rodzicami. Pokonacie na niej około 20 km rowerem, pieszo oraz w kajaku z zadaniami specjalnymi. 

Regulamin i zapisy: https://bno.bydgoszcz.pl/wakacje/ar

Rodzinnie do Portu Drzewnego

W sobotę 6 lipca Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę krajoznawczo – pieszą w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

To też może Cię zainteresować

Spotkanie uczestników o godz. 9.10 na przystanku MZK Port Drzewny. Dojazd autobusami 40 i 131. Trasa wyprawy (ok. 10 km) będzie wiodła wzdłuż Portu Drzewnego i Wisły. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Dorota Dobrańska.

Tańczą Liściaste Suknie Panien...

W tę samą sobotę 6 lipca Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier” wspólnie z grupą „Bydgoskie Podróże Małe i Duże”, zapraszają na spacer pn. „Tańczą Liściaste Suknie Panien” w konwencji ,,Belle Époque” do Pałacu Ostromecko.

Zbiórka o godz. 14.30 przed wejściem do Pałacu Nowego w Ostromecku, skąd uczestnicy wyruszą w nostalgiczną, romantyczną podróż do … krainy piękna. Długość trasy ok. 2 km.

Swoje podwoje odsłoni Pałac Stary, dawna siedziba rodu Mostowskich, gdzie obecnie znajduje się Kolekcja Zabytkowych Fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Uczestnicy zanurzą się także w kwietnym labiryncie ogrodu włoskiego i angielskiego, zobaczą mauzoleum rodziny Avensleben-Schönborn, aleje i majestatyczne drzewa pamiętające czasy, kiedy przechadzał się tędy cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern.

- Na koniec usiądziemy na łące przy jednym z urokliwym parkowych jeziorek, by na pikniku, przy winie i wybornych ciastach, wysłuchać opowieści o ukrytych skarbach, tajemnych przejściach podziemnych, o zawiłych losach ostatnich właścicieli Ostomecka z rodziny Avensleben – zachęca Robert Grochowski. - Jeśli los poszczęści, być może, dane nam będzie również ujrzeć tańczących Panów i Panie, tym razem na zaczarowanym moście w Ostromecku - dodaje.

Spacer w Pałacu Ostromecko to druga wycieczka w konwencji Belle Époque. Będzie to swoista machina czasu, która zabierze uczestników do okresu, gdy po ulicach spacerowały szykowne damy i równie dystyngowani dżentelmeni. Czas piękna, elegancji, dobrego smaku, bez pośpiechu i plastikowej miernoty współczesnego świata.

Ideą wycieczek w konwencji belle époque jest posiadanie przez uczestników stroju nawiązującego do epoki.

Zakończenie: ok. 17.30. Dojazd: autobusem MZK linii nr 40. Wyjazd z przystanku Bydgoszcz - Przylesie o godzinie 13.40. Powrót: autobusem MZK linii nr 40. Wyjazd z Ostromecka o godzinie 18:00.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy (kontakt na fb lub mailowo: [email protected]). Zgłoszenie winno być napisane poprawną polszczyzną, z zastosowaniem zwrotów grzecznościowych typu: dzień dobry, proszę, dziękuję, do widzenia. Najmilej widziane będą zgłoszenia napisane w tradycyjny sposób, ręcznie, na papierze (a później zeskanowane lub sfotografowane).

Warunkiem sine qua non uczestniczenia w spacerze jest strój, nawiązujące do lat 1871 – 1914. Jeśli ktoś nie posiada takowych, dopuszczalne będą również ubrania współczesne. Pod warunkiem, że damy będą ubrane w suknie lub sukienki, na głowach będą miały zwiewne kapelusiki, w dłoniach parasolki przeciwsłoneczne. Do tego stosowne pantofelki (obudowie sportowe wykluczone). Dżentelmeni z kolei winni posiadać garnitury, z kamizelką, krawatem lub muszką, na nogach buty wyjściowe, na głowach koniecznie kapelusze. Końcowym etapem spaceru będzie piknik w Pałacowym Parku. Proszę o zabranie koców oraz koszy ze stosownymi wiktuałami (ciasto, przekąski, napoje).

Osoby biorące udział w imprezie zobowiązane są do zapoznania się z regulaminem: https://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=55&t=2242

Szczegóły na stronie: Tańczą Liściaste Suknie Panien

W okolicach Chełmna

W niedzielę 7 lipca w ramach cyklu „Spacerki po Chełmnie” odbędzie się wycieczka rowerowa. Temat: „Grodziska, warownie i pałace okolic Chełmna". Trasa: Chełmno - Kałdus – Starogród - Kijewo Szlacheckie – Chełmno. Długość trasy ok. 37 km. Zbiórka uczestników wycieczki o godz. 11.00 przed chełmińskim ratuszem. Przewodnik Tomasz Budzyński.

Śniadanie z Rakami

Także w niedzielę 7 lipca Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy zaprasza na wycieczkę: pn. „Śniadanie z Rakami”.

Zbiórka o godz. 15.00 na przystanku tramwajowym Akademicka/Rejewskiego. Przejście z odpoczynkami nad stawami obok Auchan i przez Wyszogród do Starego Fordonu na ewentualny koncert i iluminacje fontanny – ok. 10 km. Organizuje Regina Michalak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska