MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko krajowa "dziesiątka" to droga śmierci. W województwie kujawsko-pomorskim mamy takich wiele

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Droga krajowa nr 10 jest i będzie do chwili oddania do użytku trasy ekspresowej jedną z najbardziej niebezpiecznych w Kujawsko-Pomorskiem
Droga krajowa nr 10 jest i będzie do chwili oddania do użytku trasy ekspresowej jedną z najbardziej niebezpiecznych w Kujawsko-Pomorskiem materiały policji
Na drodze krajowej nr 10, owianej złą sławą drodze śmierci, znów doszło do tragicznego wypadku. W naszym regionie jest jednak także wiele innych dróg zasługujących na podobne określenie.

Do ostatniej tragedii na DK 10 doszło w poniedziałek 11 grudnia po godz. 7 na wysokości Przyłubia – w zderzeniu czołowym skody (ta zjechała na przeciwny pas ruchu) i citroena śmierć na miejscu poniosła pasażerka pierwszego z nich, zaś cztery pozostałe osoby trafiły do szpitali.

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy za cały ubiegły rok wynika, że najwięcej śmiertelnych wypadków (w sumie było ich 103) wydarzyło się na drogach krajowych (47, w tym na odcinkach ekspresowych 7), zaś na wojewódzkich i powiatowych dokładnie tyle samo (22). Na drogach gminnych było ich 9, natomiast na autostradzie 2. Jedna osoba zginęła na drodze zakwalifikowanej jako inna. Zdecydowanie więcej ludzi ginie w obszarze niezabudowanym – w ubr. aż 81 w stosunku do 22 w obszarze zabudowanym.

Tegoroczne statystyki typują jako najniebezpieczniejsze drogi powiatowe. To właśnie na takiej, dokładniej na drodze nr 2137c w Jastrzębiu w powiecie lipnowskim, w poniedziałek zginęła 16-letnia dziewczyna potrącona przez bmw, zaś jej o 4 lata młodsza koleżanka została ranna. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że szły prawą stroną szosy i nie miały na sobie elementów odblaskowych.

- Stan bezpieczeństwa zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą natężenie ruchu oraz infrastruktura – to, czy przeciwne pasy ruchu rozdzielone są barierami energochłonnymi, co chroni przed zderzeniami czołowymi – wyjaśnia mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Droga krajowa nr 10, poza krótkimi fragmentami mającymi już status ekspresowy (S) na południe od Bydgoszczy i Torunia, nie posiada barier, natężenie ruchu jest bardzo duże i niestety wciąż dochodzi na niej do groźnych, w tym śmiertelnych zdarzeń.

To też może Cię zainteresować

- Dokładnie analizujemy te zdarzenia, bierzemy też pod uwagę dane z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wnioski kierowców i mieszkańców danego terenu, i tam, gdzie zagrożenia są największe, kierujemy najwięcej patroli. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że te zagrożenia ewoluują – dodaje naczelnik.

13 najniebezpieczniejszych odcinków na drogach w Kujawsko-Pomorskiem

Policja wytypowała 13 najbardziej niebezpieczne miejsca na drogach regionu, które obejmują maksymalnie 1-kilometrowe odcinki, gdzie minimalna liczba zdarzeń wyniosła minimum 9.

Z opracowania asp. Ludwika Bąka z WRD KWP w Bydgoszczy wynika, że w całym ubiegłym roku najbardziej niebezpiecznym miejscem była droga krajowa nr 91 przebiegająca przez teren Chełmna, a dokładniej jej 700-metrowy fragment (od 145,1 do 145,8 kilometra tej drogi) – to 17 zdarzeń. Na drugim niechlubnym miejscu była droga krajowa nr 15 na miejskim odcinku Brodnicy - 16 zdarzeń. Trzecim najbardziej niebezpiecznym miejscem okazał się fragment drogi wojewódzkiej nr 560 także przebiegający przez Brodnicę - 14 zdarzeń.

12 zdarzeń odnotowano na drodze krajowej nr 10 przebiegającej przez środek Sadek w powiecie nakielskim. 11 nieszczęść zdarzyło się na drodze krajowej nr 80 przechodzącej przez Złowieś Wielką w powiecie toruńskim. Po 10 zdarzeń odnotowano w 5 lokalizacjach: Na obszarze wiejskim drogi krajowej nr 10 Nakła nad Notecią – na obwodnicy tego miasta; na drodze krajowej nr 25 w Nowej Wsi Wielkiej; na autostradzie A1 na wysokości Lubicza, na drodze K5C w Świeciu (obszar wiejski) oraz na drodze KS10A w Wielkiej Nieszawce k. Torunia.

Po 9 zdarzeń wydarzyło się w następujących miejscach: na drodze krajowej nr 15 w Gniewkowie (obszar wiejski), na drodze wojewódzkiej 266 w Aleksandrowie Kujawskim (obszar wiejski), a także na autostradzie A1 na wysokości Lubicza (to miejsce sąsiadujące z wymienionym już wyżej).

Zatem na samej "dziesiątce" odnotowano 22 zdarzenia, nie licząc tych, które wydarzyły się na owianym złą sławą odcinku Bydgoszcz – Toruń (tyle, że te nie znalazły się w tej statystyce obejmującej co najmniej 9 zdarzeń).

Wciąż groźnie w Chełmnie i Brodnicy

Tegoroczna statystyka obejmująca zdarzenia drogowe do końca października potwierdza, że nadal bardzo niebezpiecznie jest na DK 91 przebiegająca przez Chełmno – odnotowano już 15 zdarzeń (dla przypomnienia w całym 2022 r. - 17).

Na drugim miejscu jest teraz fragment autostrady A1 na wysokości Dragacza w powiecie świeckim – 13 zdarzeń. Trzecie i czwarte miejsce znów zajmuje Brodnica; to 12 zdarzeń na „piętnastce” i 11 na DW 544.

* Tak jak wspomniał naczelnik Zdunowski - najbardziej niebezpieczne są drogi, których oś nie jest przedzielona barierami energochłonnymi, a takich mamy w regionie najwięcej. Bariery dzielące przeciwne kierunków ruchu posiadają tylko cała autostrada A1, ekspresowa S5 i krótkie fragmenty S10 w pobliżu Bydgoszczy oraz Torunia, jak również wojewódzka 239 Bydgoszcz - Stryszek (przygotowywana przed laty jako ta, którą przebiegać miała ekspresowa „piątka”).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska