MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko tulipany

Malwa
Kwiecień to czas sadzenia lilii oraz gatunków roślin cebulowych nie zimujących w gruncie: acidantery, babiany, błonczatki, mieczyków i zawilców. Warto tak zaplanować obsadzenie rabat, żeby rośliny cebulowe zdobiły nasz ogród od lutego do września.

     Ozdobne rośliny cebulowe zimujące w gruncie (tulipany, narcyzy, cebulice, czosnek, hiacynty, irysy, szachownice, szafirki), sadzimy wczesną jesienią, od września do października. Wyjątkiem są lilie, których czas sadzenia właśnie nadszedł.
     Natomiast cebule, które przed zimą należy wykopać sadzimy właśnie teraz - w kwietniu. Do tych gatunków należą: acidantera, babiana, błonczatka, dalia, eukomis, frezja, galtonia, glorioza, krokosmia, mieczyk, sparaksis, sprekelia, śniedek wiechowaty, tygrysówka oraz zawilec. Wymienione gatunki kwitną od czerwca do września, a wykopujemy je we wrześniu i na początku października.
     Zdrowe i twarde
     
Sklepy ogrodnicze prześcigają się w ofercie ozdobnych roślin cebulowych. Cebule są zapakowane w tzw. kapersy (perforowana torebka foliowa, zamknięta kartonikiem ze zdjęciem rośliny), boxy (tekturowe pudełko z nadrukowanym zdjęciem rośliny, zawierające od 50 do 100 cebul jednego gatunku) oraz zestawy odmianowe (100 cebulek różnych odmian tego samego gatunku), a także zestawy typu "harmony", zawierające cebulki różnych gatunków i odmian w tym samym kolorze - niebieskim, pomarańczowym, białym, żółtym, różowym i czerwonym. Cena pojedynczych cebulek w zestawach jest niższa od ceny cebul kupowanych pojedynczo lub po kilka sztuk.
     Przy zakupie cebulek należy sprawdzić, czy są suche i zdrowe, czy nie mają miękkich plam. Na przykład cebule lilii powinny mieć u podstawy wykształcone korzenie, a łuski muszą zachodzić na siebie dachówkowato.
     Przed sadzeniem cebule powinny być przez 15 minut zaprawiane. Stosujemy w tym celu np. Funaben 0,5 proc. (4-5 g na 1 litr wody). Następnie cebule podsuszamy i sadzimy do gruntu.
     Głębokość jak trzykrotna wysokość
     
Cebule sadzimy na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości, co oznacza, że drobne cebule sadzimy na głębokość 6-10 cm, a duże - na 25 cm. Na glebach lekkich cebule umieszczamy trochę głębiej, na glebach cięższych - płycej. Cebule można sadzić w rzędach co 20 cm lub w grupach. Rozstawa cebul zależy od siły wzrostu roślin, od wielkości cebul oraz od planowanego czasu uprawy na tym samym miejscu. Duże cebule sadzimy w rozstawie 20-35 cm, a drobne - w rozstawie 8-10 cm. Zawsze umieszczamy je w ziemi piętką do dołu.
     Aby zabezpieczyć cebule przed gryzoniami możemy je posadzić w plastikowych lub drucianych specjalnych koszach.
     Sadzenie cebul bardzo ułatwia ręczna sadzarka (dostępna w sklepach ogrodniczych). Jeśli jej nie mamy konieczny będzie szpadel.
     Raz na tydzień podlewanie
     
Nie można zapominać o nawożeniu roślin cebulowych. Nawozy (najlepiej kompost lub nawozy mineralne wieloskładnikowe dla roślin cebulowych) stosujemy po raz pierwszy jesienią, następnie wiosną, po wschodach roślin i przed kwitnieniem. Ozdobne rośliny cebulowe muszą mieć odczyn gleby zasadowy lub lekko kwaśny. Tylko lilie orientalne i trąbkowe wymagają podłoża kwaśnego (pH 5,5).
     Rośliny cebulowe mają też duże wymagania co do wilgotności podłoża. Susza może być przyczyną nie tylko gorszego wzrostu i osłabienia kwitnienia, ale także ogranicza przyrost cebul. Konieczne jest więc obfite podlewanie co tydzień, aby gleba była zawsze umiarkowanie wilgotna. Z reguły cebulowe wymagają podlewania jeszcze 2-3 tygodnie po kwitnieniu, bo wtedy ich cebule rosną najbardziej intensywnie.
     Zimowanie w piwnicy
     
Większość najpopularniejszych ozdobnych roślin cebulowych (tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki i wiele innych) jest wytrzymała na mróz, a ich cebule bez szkody przetrzymują zimę na rabatach, choć powinny być okryte ściółką, świerczyną czy włókniną.
     Natomiast bulwy dalii, mieczyków, pacioreczników, frezji, galtonii czy zawilców są wrażliwe na mrozy i nie mogą zimować w ogrodzie. Dlatego jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami należy je wykopać, dokładnie oczyścić, wysuszyć i ułożyć w drewnianych skrzyneczkach, przesypując warstwą lekko wilgotnego piasku. Przez zimę przechowujemy skrzynki z cebulami i bulwami w suchym i chłodnym miejscu, np. w piwnicy.
     Należy uważać, żeby nie wymieszały się nam różne gatunki i odmiany. Dlatego każda skrzyneczka musi być dokładnie opisana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska