https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie uciekaj przed psem. Lepiej udawaj żółwia

(ever)
Młodszy aspirant Marian Auguściński wraz ze swoim pupilem, owczarkiem Zaltorem, uczyli dzieci zachowania wobec agresywnego zwierzęcia
Młodszy aspirant Marian Auguściński wraz ze swoim pupilem, owczarkiem Zaltorem, uczyli dzieci zachowania wobec agresywnego zwierzęcia
Jak obronić się przed atakiem psa? Jak spędzać czas wakacji, żeby było bezpiecznie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli policjanci dzieciom z jednego z brodnickich przedszkoli.

Z wizytą w przedszkolu

Przed letnim wypoczynkiem policjanci, jak co roku organizują akcje "Bezpieczne wakacje". Rozpoczyna się ona wizytami w szkołach i przedszkolach powiatu, z przygotowanymi pogadankami na temat bezpiecznego wypoczynku.

- Przy okazji odwiedzin w placówkach oświaty policjanci uczą dzieci właściwych zachowań w różnych niebezpiecznych sytuacjach - mówi Agnieszka Szczucka z brodnickiej policji. - Przypominamy zasady bezpieczeństwa i podpowiadamy, jak unikać niebezpieczeństw.

Tym razem policjanci wraz z psem tropiąco-obronnym zawitali do dzieci z przedszkola przy ul. Batalionów Chłopskich w Brodnicy. Tematem pogadanek było unikanie niebezpiecznych sytuacji w czasie letniego wypoczynku. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą, na drodze oraz w trakcie prac gospodarskich na wsi.

- Wspólnie z milusińskimi zastanawialiśmy się również nad bezpiecznymi formami spędzania wakacji w mieście. Dzieciaki aktywnie uczestniczyły w rozmowie i chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez funkcjonariuszy - dodaje policjantka. - Po krótkiej pogadance z uśmiechami na twarzach, przyglądały się pokazowi, jaki zaprezentował młodszy aspirant Marian Auguściński wraz ze swoim pupilem - Zaltorem.

Jak obronić się przed agresywnym psem

Policjant uczył dzieci właściwego zachowania w czasie ataku psa. Na widok niebezpiecznego czworonoga należy stanąć nieruchomo, z łokciami przy piersi i pięściami pod brodą. W żadnym przypadku nie wolno patrzeć psu w oczy i trzeba wystrzegać się gwałtownych ruchów. W żadnym wypadku nie uciekać, najlepiej spokojnie i ostrożnie się wycofać.

Nie należy zbliżać się do obcego psa. Zwierzę może okazać się groźne. Nawet jeśli pies wydaje się przyjazny, nie wolno go głaskać.

W przypadku ataku psa trzeba odgrodzić się od niego kurtką, tornistrem, rowerem lub innym przedmiotem. Jeżeli pies przewróci dziecko, musi ono natychmiast zwinąć się w kłębek i leżeć nieruchomo - z twarzą do ziemi, złączonymi nogami, z pięściami na karku, rękami osłaniając uszy. Trzeba wówczas przyjąć postawę żółwia. Chroni ona wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies. Zwierzę zniechęcone taką postawą i brakiem reakcji ze strony ofiary, na ogół odchodzi.

- Dzieciaki chętnie ćwiczyły postawę "żółwika", która jak się dowiedziały, chroni ich przed atakiem agresywnego zwierzęcia. Po wysłuchaniu funkcjonariuszy, przyszedł czas na prezentację policyjnego sprzętu. Sygnały radiowozu, pałki i kajdanki, robiły niesamowite wrażenie na dzieciakach, a policyjne czapki pięknie prezentowały się na ich głowach.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska