1 z 15
Przewijaj galerię w dół
Zebraliśmy dla Państwa odpowiedzi kandydatów na burmistrza...
fot. Agata Kozicka

Zebraliśmy dla Państwa odpowiedzi kandydatów na burmistrza Świecia na temat kultury, dróg, komunikacji, edukacji, zdrowie, itp. Może pomoże to w ostatecznym wyborze.

2 z 15
Co się Panu podoba w gminie Świecie?...
fot. Agata Kozicka

Co się Panu podoba w gminie Świecie?

Paweł Knapik: Jestem rodowitym mieszkańcem naszej gminy, więc pewnie przez sam wzgląd na to czuję się tu zawsze bardzo dobrze. Mamy piękne krajobrazowo okolice, które sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu. Bardzo zadbane miasto i dobrze rozwiniętą podstawową infrastrukturę, co sprawia, że żyje się wygodnie. Wreszcie czeka na nas wiele możliwości spędzania wolnego czasu, z których można czerpać garściami. A co najważniejsze: żyjemy wokół naprawdę ciekawych i przedsiębiorczych ludzi, którzy swoim zapałem, determinacją i pracą (także społeczną) sprawiają, że z dnia na dzień jest coraz lepiej.

Krzysztof Kułakowski: Najważniejsze, co mamy w naszej gminie to olbrzymi potencjał. Niski poziom bezrobocia, szeroka oferta skierowana do różnych potrzeb mieszkańców edukacja, kultura, sport, rekreacja, turystyka, zdrowie. Do pełni szczęścia brakuje uczelni wyższej, ale te znajdują się bardzo blisko Toruń, Bydgoszcz.

Bogdan Tarach: Gmina Świecie jest położona na wzgórzach i nad dwoma rzekami, co daje jej niepowtarzalny urok. Dzięki naszej lokalnej społeczności i pomysłowości mieszkańców, którzy są wielokrotnie bezpośrednimi inicjatorami rozwoju przestrzeni miejskiej nasze miasto rozwija się kulturowo i gospodarczo. Dodatkowo gminę świecie cechują nasze zabytki znane w całej Polsce tj.zamek gotycki wybudowany w latach 1335-1350, oraz gotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Dariusz Woźniak: W naszej gminie podobają mi się ludzie. Mają dużo energii i pomysłów. Chcę jako burmistrz otwarty jeszcze bardziej wyzwolić potencjał, energię i zmotywować ich do działania na rzecz dobra wspólnego. Nasza gmina posiada dobrą infrastrukturę drogową, sportową oraz coraz więcej ścieżek rowerowych. Podobają mi się tereny wokół Wdy i zamek – warto inwestować w to miejsce. Mamy fajne położenie i jesteśmy dobrze skomunikowani.

Następne pytanie na kolejnym slajdzie: Proszę zamknąć oczy i wyobrazić sobie spacer przez Świecie we pod koniec następnej kadencji. Co Pan widzi?

3 z 15
Proszę zamknąć oczy i wyobrazić sobie spacer przez Świecie...
fot. Agata Kozicka

Proszę zamknąć oczy i wyobrazić sobie spacer przez Świecie we pod koniec następnej kadencji:
* Co Pan widzi ciekawego na mieście? 
* Gdzie najchętniej chodzi Pan na spacery?
* Co słychać na mieście?
* O jakich problemach rozmawiają mieszkańcy?
* Co się dzieje na Zamku?

Paweł Knapik: Zamykanie oczu i zbytnie popuszczanie wodzom fantazji sprawia, że można oderwać się od realnych możliwości. Ja wolę zwykle twardo stąpać po ziemi i mówić o tym, co jest faktycznie możliwe do osiągnięcia w takiej perspektywie czasu. Lekko więc tylko przymrużam powieki, by nie tracić kontaktu ze światem i widzę miasto rozwijające się tak dobrze, jak do tej pory, ale aktywnie korzystające z nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań współczesnego świata. Widzę gminę, do której młodzi ludzie mają po co wracać po skończonych studiach, gdzie czeka na nich dobrze płatna praca i warunki to budowania szczęśliwej rodziny oraz seniorów wyposażonych w bransoletki życia, dzięki którym samotni i chorzy zawsze mogą liczyć, że w razie potrzeby pomoc przyjdzie na czas. Moja wizja gminy to również dwa nowoczesne , duże kompleksy rekreacyjno-wypoczynkowe: w okolicach zrewitalizowanego zamku pełnego mieszkańców i turystów oraz w Decznie, gdzie wieczorami gromadzimy się, by miło spędzać czas w letnim kinie. A czy mieszkańcy mają problemy? Mają, na pewno. Te zwykłe, codzienne, które każdemu przynosi życie. Są elementem naszego bycia na tym świecie. I choć uda nam się pokonać ich wiele, na pewno pojawią się nowe…

Krzysztof Kułakowski: Zadowolonych mieszkańców, którzy po pracy aktywnie odpoczywają realizując swoje pasje w czystej, zadbanej Gminie. Zrównoważony rozwój całej Gminy to miejsca wypoczynku rozmieszczone w różnych punktach naszej małej ojczyzny. Spaceruje po wszystkich takich miejscach, żeby nadzorować ich stan. Dużo się dzieje, mieszkańcy zadowoleni z kierunku rozwoju Gminy. Urzędnicy pomocni w rozwiązywaniu spraw mieszkańców.
Problemy będą podobne, z którymi spotykamy się dzisiaj: oczekiwanie na mieszkania socjalne, komunalne; konflikty sąsiedzkie; wysokie opłaty w gospodarstwie domowym i ceny w sklepach.
Zamek centrum spotkań wszystkich mieszkańców jak i turystów. Odbudowany zamek w częściach, które zachowały się do dzisiaj i zagospodarowane tereny zieleni wokół zamku na powierzchni 5 hektarów.

Bogdan Tarach: Odnowione kamienice miedzy innymi przy ulicy Wojska Polskiego jak i okalające Duży i Mały Rynek. Zagospodarowana przestrzeń dla potrzeb rodzin z dziećmi.Obecnie najchętniej chodzę na spacery do lasu, bądź w okolicę zamku i ulicy Nadbrzeżnej wizualizując zagospodarowane tereny nad Wdą. Społeczeństwo wraz z rozwojem napotyka na nowe potrzeby i problemy. Na pewno większość obecnych problemów będzie już zrealizowana, a przyszłości pokaże, z jakimi problemami będziemy się borykać. Wierzę, że uda się przeprowadzić rewitalizację obiektu, a plany, jakie już zostały przygotowane uda się zrealizować przy wsparciu środków unijnych.

Dariusz Woźniak: Widzę uśmiechniętych i przyjaznych ludzi spacerujących po mieście. Widzę starsze osoby przesiadujące w zielonych parkach oraz przy tężni solankowej. Widzę ludzi wysiadających z kolejnego pociągu, który zajechał na stację w Przechowie. Wsiadają oni w autobus komunikacji miejskiej i jadą do pięknego centrum rozrywki przy zamku. Widzę mniej samochodów w centrum i kursujące piękne nowe ekologiczne autobusy. Widzę dzieci biegające na nowo wybudowanych boiskach oraz osoby przemieszczające się do pracy, szkoły rowerami po nowo wybudowanych ścieżkach rowerowych. No i widzę siebie wśród tych ludzi. Rozmawiamy, zgadzamy się, sprzeczamy się i jesteśmy razem.

Następne pytanie na kolejnym slajdzie: Jakie Pana zdaniem są najpilniejsze duże inwestycje w gminie Świecie?

4 z 15
Jakie Pana zdaniem są najpilniejsze duże inwestycje w gminie...
fot. Agata Kozicka

Jakie Pana zdaniem są najpilniejsze duże inwestycje w gminie Świecie?

Paweł Knapik: Z zaplanowanych już przez dotychczasową radę miasta zadań na szczególną uwagę zasługuje budowa domu dla seniorów, nowego żłobka i remizy dla OSP Ratownik. Z mojego „Planu dla Świecia” wymienię budowę nowego mostu w Świeciu. To olbrzymia, ale potrzebna nam inwestycja, która pozwoli wyprowadzić ruch samochodowy z „zagłębia marketowego” Świecia (czyli terenów po byłej cukrowni) w kierunku Chełmna, Torunia i całej południowej Polski. Most, który byłby przedłużeniem ulicy Cukrowników pomoże znacznie rozładować ruch samochodowy na dotychczasowych drogach wylotowych z miasta. Mam nadzieję, że projekt rządu, który zapowiada duży program wsparcia budowy mostów samorządowych będzie w tym względzie poważnym źródłem finansowania tego zadania.

Krzysztof Kułakowski: Odbudowa zamku i zagospodarowanie terenów wokół zamku.Budowa żłobka.Budowa budynku bez barier architektonicznych z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi z domem dziennego pobytu dla osób starszych.Budowa rond, ulic, chodników, ścieżek rowerowych z oświetleniem.Uzbrajanie terenów na nowo powstających osiedlach.Budowa boisk wielofunkcyjnych przy szkołach, które nie zostały ujęte w kończącej się strategii rozwoju sportu w gminie Świecie. Podnoszenie standardów w mieszkaniach będących w zasobach Gminy.

Bogdan Tarach: Najpilniejsza inwestycja to budowa oczyszczalni ścieków w celu zminimalizowania cen za odprowadzanie ścieków komunalnych. Kolejną dużą inwestycją powinna być przeprawa mostowa od ulicy Wodnej do ulicy Bydgoskiej oraz budowa mieszkań "mieszkania plus".

Dariusz Woźniak: Do najpilniejszych dużych inwestycji w perspektywie 5 lat zaliczam przebudowę ulicy Wojska Polskiego, rewitalizację terenów przy dworcu PKS, zagospodarowanie terenów przy zamku, budowę nowego żłobka, budowę domu seniora, budowę hotelu przy stadionie Wdy Świecie, budowę kanalizacji w starej części miasta. Część z tych inwestycji jak dworzec, zamek, hotel może zostać sfinansowane w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, a więc przy wykorzystaniu kapitału prywatnego.

Następne pytanie na kolejnym slajdzie: Co zostało zaniedbane w ostatnich latach?

Pozostało jeszcze 10 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Makabryczne odkrycie przy cmentarzu w Goszczewie. Na parkingu leżały ludzkie szczątki

Makabryczne odkrycie przy cmentarzu w Goszczewie. Na parkingu leżały ludzkie szczątki

Debata „Siła kobiet w biznesie” podczas EKG w Katowicach

Debata „Siła kobiet w biznesie” podczas EKG w Katowicach

Deweloper rozwija dzielnicę. Powstało już ponad 3600 mieszkań

Deweloper rozwija dzielnicę. Powstało już ponad 3600 mieszkań

Zobacz również

Debata „Siła kobiet w biznesie” podczas EKG w Katowicach

Debata „Siła kobiet w biznesie” podczas EKG w Katowicach

Nowa prognoza waloryzacji emerytur. Złe wieści dla seniorów - takie mogą być podwyżki

Nowa prognoza waloryzacji emerytur. Złe wieści dla seniorów - takie mogą być podwyżki