Umowy na skup zbóż z dopłatami zawarli następujący właściciele magazynów: Roman Stanowicki - Jankowice, Edmund Ewertowski - Szczepanki, Zbigniew Albrecht - Szembruk, Grzegorz Stankiewicz - Szembruczek, Spółdzielnia Kółek Rolniczych Rogóźno, Tomasz Kurzyński - Szembruk, Zakład Przemysłu Rolnego Sp. z o.o. Linowo, Tomasz Kawski - Radzyń Chełmiński ul. Fijewo 7, Dębrol Sp. z o.o. Dębieniec, Pacht - Rolno-Handlowa Sp. z o.o. Salno, Solanum - Rolno-Produkcyjna Sp. z o.o. Wielkie Lniska, Andrzej Michalczyk - Linowo, Młyny Produkcyjno-Handlowe, Tadeusz Michalczyk - Szczepanki. Według zapewnień ośmiu podmiotów złożonych na naradzie w Starostwie Powiatowym ich magazyny są już gotowe do przyjęcia pszenicy. Zakład Przemysłu Rolnego w Linowie będzie skupował pszenicę tylko we wrześniu, a w październiku przystąpi do skupu Tomasz Kawski, Dębrol, Solanum i Andrzej Michalczyk. Żyto od sierpnia do października skupują: SKR Rogóźno i Młyny Produkcyjno-Handlowe w Szczepankach.
- Za odstawioną pszenicę w ilości nie większej jak 6 ton z hektara rolnik otrzyma 440 złotych za tonę i dopłatę agencyjną. Wynosi ona w sierpniu - 109, we wrześniu 120 i w październiku - 180 złotych do tony. Tona żyta została wyceniona na 320 złotych, a dopłaty wynoszą odpowiednio - 75, 80 i 85 złotych w poszczególnych miesiącach. Limit tego zboża do sprzedaży z dopłatami wynosi 4 tony z hektara. - informuje Marek Kosiak, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.
W Wydziale można uzyskać dodatkowe informacje dotyczące skupu z dopłatami pod nr tel. 45-14-429.
Nie wszędzie ruszy
(maj)

Na polach Spółki Rolno-Handlowej Pacht w Salnie pszenica obrodziła lepiej niż w ubiegłym roku. Na zdjęciu pracownicy Spółki: Jerzy Ciernicki i kombajnista Ryszard Jankowski.
Niemal 44 tysiące ton pszenicy i 2150 ton żyta skupi z dopłatami Agencji Rynku Rolnego od 13 podmiotów gospodarczych, posiadających magazyny na terenie powiatu grudziądzkiego.