MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie zaszczepiłeś się? Zarobisz mniej! Rządowy projekt wzbudza ogromne kontrowersje

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Jeżeli dany pracownik nie będzie zaszczepiony, otrzyma pozytywny wynik testu diagnostycznego lub nie przebył infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego, pracodawca będzie mógł zastosować wobec niego określone działania.
Jeżeli dany pracownik nie będzie zaszczepiony, otrzyma pozytywny wynik testu diagnostycznego lub nie przebył infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego, pracodawca będzie mógł zastosować wobec niego określone działania. Jacek Smarz
Przydzielenie innego rodzaju pracy, wysłanie na bezpłatny urlop to tylko niektóre możliwe konsekwencje, jakie będzie mógł zastosować pracodawca względem niezaszczepionego pracownika. Roboczy projekt ustawy zapewni możliwość dostępu do informacji o tym, czy pracownicy są zaszczepieni.

Trwają prace nad zmianami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowymi oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje przewidują większe prawa dla pracodawców w kwestii uzyskiwania informacji o swoich pracownikach dotyczących zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia koronawirusem lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu.

Jeżeli dany pracownik nie będzie zaszczepiony, otrzyma pozytywny wynik testu diagnostycznego lub nie przebył infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego, pracodawca będzie mógł zastosować wobec niego określone działania.

Do jego praw będzie należała możliwość: oddelegowania takiej osoby do zadań poza jej stałe miejsce pracy, do zupełnie innego rodzaju pracy lub skierowanie na bezpłatny urlop. Warto dodać, że taka decyzja będzie mogła wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia, odpowiednio do przydzielonych obowiązków. Co więcej, przewiduje się także, że szefowie będą mogli wymagać informacji o zaszczepieniu bądź przebyciu choroby przez podpisaniem umowy o pracę z nowym pracownikiem.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

- Myślę, że to dobry pomysł, by pracodawca mógł wiedzieć, czy pracownik jest zaszczepiony, czy też nie. Chodzi w końcu nie tylko o narażanie współpracowników, ale też klientów. Jeżeli taka osoba, która twardo odmawia zaszczepienia się, pracuje np. w sklepie i obsługuje wiele osób dziennie, to pracodawca powinien móc coś z tym zrobić. Oczywiście zwolnienie byłoby w takim przypadku dyskryminujące, ale przesunięcie jej do innych zadań byłoby takim alternatywnym rozwiązaniem. Te decyzje są przez pracodawców od dawna oczekiwane, zwłaszcza teraz, gdy coraz częściej się mówi o czwartej fali. Musimy myśleć nie tylko o sobie, ale i o innych

– mówi Jacek Kulik, członek Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

Podobne zdanie w tej sprawie ma również Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, który podkreśla:

- Jestem gorącym zwolennikiem obowiązku szczepień. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za swoje otoczenie. Jeżeli jedna osoba zachoruje, to ludzie z jej otoczenia idą na kwarantannę i już taka firma ma utrudnione funkcjonowanie. Proponowane rozwiązania będą ostatecznością. Mnie jako pracodawcy zależy, by nie zrażać do siebie pracowników, ale czasem mogę nie mieć wyboru. Jako odpowiedzialny pracodawca muszę myśleć o wszystkich pracownikach, klientach i całej działalności.

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Józef Perczak z NSZZ Solidarność, oddział Śrem i Środa Wielkopolska, zaznacza, że ustawa jest kontrowersyjna i będzie w najbliższej przyszłości szerzej omawiana na zebraniach zarządu.

Sprawdzenie statusu zdrowotnego pracownika będzie możliwe m.in. dzięki aplikacji mobilnej Centrum e-Zdrowia albo zaświadczeń ze zdjęciem wydawanych przez osoby wykonujące zawody medyczne. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych i ewidencji wydanych, unieważnionych dokumentów paszportowych.

Przypomnijmy, że w wielu krajach wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla pracowników szpitali, przychodni i domów opieki niezależnie od pełnionych funkcji. Takie decyzje podjęły m.in. władze Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Grecji i Włoszech. Z kolei władze Moskwy postanowiły nakazać szczepienia wszystkim pracownikom pełniącym funkcje publiczne.

Zobacz skutki uboczne popularnych leków - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->Wiele osób obawia się szczepionki na koronawirusa, słysząc o możliwych skutkach ubocznych. Tymczasem nawet popularne leki dostępne bez recepty, które wiele osób zażywa regularnie, mogą powodować wiele znacznie gorszych działań niepożądanych takich jak krwiste wymioty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, itp. Zobacz także: Te leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID

Prawie każdy bierze te leki, ale mało kto zna możliwe skutki...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie zaszczepiłeś się? Zarobisz mniej! Rządowy projekt wzbudza ogromne kontrowersje - Głos Wielkopolski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska