Policjanci zgłoszenie dotyczące znalezienia zwłok bezdomnej 38-latki na ul. Rejewskiego (lasek obok popularnego marketu) otrzymali w niedzielę (20.09.2020) o godz. 08:40. Kobieta zmarła w miejscu, w którym pomieszkiwała.
- Na miejsce przyjechali policjanci. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich. Zwłoki zabrano do badań - informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP w Bydgoszczy.
Druga połowa września to czas, kiedy wieczory i noce bywają chłodniejsze. Wkrótce mogą się zdarzyć przymrozki. Warto zatem przypomnieć sobie w jaki sposób, w tym czasie możemy zadbać o bezdomnych. Wcale nie trzeba do tego dużego wysiłku. Wystarczy nieco empatii.
Co zrobić gdy jesienią lub zimą spotkamy bezdomnego?
Jak przyznają specjaliści od lat zajmujący się bezdomnymi, pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić, to podejść i zapytać czy ta osoba czegoś potrzebuje. Można też wręczyć kartkę (ulotkę) z adresem schroniska dla osób bez dachu nad głową. Bezdomni często borykają się z nałogami, więc lepiej nie dawać im pieniędzy (mogą zostać spożytkowane na przykład na alkohol), lepiej kupić coś do jedzenia.
Straż Miejska w Bydgoszczy. Interwencje w sprawie bezdomnych
Strażnicy miejscy, zwłaszcza jesienią i zimą często patrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Szczególnie nocami. Kontrolują m.in. klatki schodowe, wiaty śmietnikowe i przystanki komunikacji miejskiej, a także inne miejsca, w których chronią się bezdomni przed zimnem.
Interwencje strażników dotyczące bezdomnych są nie tylko, gdy temperatura schodzi poniżej zera. Dla przykładu, w sobotę, 19 września 2020 takich interwencji było 9.
Każdy, kto chciałby zgłosić interwencję dotyczącą osoby bezdomnej, może to zrobić telefonując po numer 986.
Oddaj jedzenie, ubrania - pomóż bezdomnym
Pomagać bezdomnym można także nieco inaczej. Na przykład wspierając zbiórki ubrań i środków czystości dla takich osób, czy zanosząc jedzenie do modnych ostatnio jadłodzielni.
Wideo. Czy Polacy chcą się szczepić, bo zaczęli się bać?
