O śmierci aktora poinformował Program 2. Polskiego Radia.
Ignacy Gogolewski jest uważany za jednego ze "starych mistrzów", których cechowała szczególna dbałość o słowo i wypowiadaną frazę oraz serdeczny kontakt z widzem. W dorobku artystycznym miał ponad 130 kreacji teatralnych, blisko sto w Teatrze Telewizji, kilkadziesiąt ról filmowych i dziesiątki radiowych słuchowisk.
Rozgłos przyniosła mu rola Gustawa w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Krytycy jednogłośnie uznali młodego aktora za kontynuatora tradycji teatru romantycznego. Potem występował w sztukach Iwaszkiewicza, Swinarskiego, Fredry, Racine'a, Wyspiańskiego, Norwida i Witkiewicza. Współpracował z teatrami warszawskimi: Polskim, Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym. O tym, że jest niezrównanym interpretatorem romantycznego wiersza świadczy nagrana przez niego w latach 60. płyta "Wielkie monologi romantyczne".
Ignacy Gogolewski od kilkudziesięciu lat współpracował z Teatrem Polskiego Radia, stworzył niezapomniane kreacje w około dwustu słuchowiskach, między innymi w "Burzy" Shakespeare'a czy w "Dziadach" Mickiewicza. Wystąpił w wielu filmach - "Trudna miłość" i "Samotność we dwoje" Stanisława Różewicza, " Wystrzał" i "Hrabina Cosel" Jerzego Antczaka oraz w serialu "Chłopi" Jana Rybkowskiego.
Ignacy Gogolewski reżyserował kilkadziesiąt spektakli teatralnych i telewizyjnych, jak "Lato w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza w 1989 roku w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz "Fortepian" Jerzego Szaniawskiego w 1977-mym w Telewizji Polskiej.
Napisał książkę "Wszyscy jesteśmy aktorami" i jest bohaterem wywiadu-rzeki "Od Gustawa-Konrada do... Antka Boryny ".
Polskie Radio 24
