Nie żyje Zygmunt Dmochowski, znany poeta z Ciechocinka

  Nie żyje Zygmunt Dmochowski, znany poeta z Ciechocinka

  Aldona Nocna

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Zygmunt Dmochowski (1931-2013) na Święcie Soli w Ciechocinku w 2010 r.

  Zygmunt Dmochowski (1931-2013) na Święcie Soli w Ciechocinku w 2010 r. ©Aldona Nocna

  Zmarł poeta Zygmunt Dmochowski. Odszedł w nocy z 13 na 14 stycznia 2013 roku w Opolu.
  Zygmunt Dmochowski (1931-2013) na Święcie Soli w Ciechocinku w 2010 r.

  Zygmunt Dmochowski (1931-2013) na Święcie Soli w Ciechocinku w 2010 r. ©Aldona Nocna

  Pochodzący z zasiedziałego kujawskiego rodu wychowywał się w części Ciechocinka nazywanej Białymi Domami (ul. Narutowicza). W 1950 r. zdał maturę w ciechocińskim Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Dwanaście lat był polonistą w liceum w Radziejowie - miasteczku położonym w sercu historycznych Kujaw. Potem przeprowadził się do Opola. Pracował w tamtejszej oświacie, piastując różne stanowiska. Był między innymi wizytatorem.

  Debiutował w 1952 r. w gazecie studenckiej. W 1993 r. wydał pierwszy tomik "Potargane anioły". W dorobku literackim ma dziesięć tomików wierszy, poematy, sagę o czasach powstania listopadowego "Płonąca sól", której akcja rozgrywa się w Ciechocinku, epigramy, formy dramatyczne oraz publicystykę literacką.

  Na wydanie czeka powieść "Czyściec mojego nieba". Utwory Zygmunta Dmochowskiego zawarte są w licznych antologiach i almanachach. Jego teksty były tłumaczone na język czeski. Aktywnie działał w Związku Literatów Polskich. Zajmował się także rzeźbą w drewnie.

  Za swoją pracę zawodową i literacką otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i tytuły Zasłużony dla Kultury Polskiej, Zasłużony dla Opolszczyzny i Opola. Za zasługi dla Ciechocinka wyróżniony Medalami Stanisława Staszica i prof. Leonarda Lorentowicza.

  Napisał kiedyś: "cały jestem kujawski". Zawsze czuł silną więź emocjonalną ze swoją krainą dzieciństwa i młodości. W całej jego twórczości są obecne wątki kujawskie. Pod koniec życia pracował nad cyklem wierszy "Listy do nieba" dedykowanych Januszowi Żernickiemu. Tak trudno pisać, że był...

  Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

  Wiadomości z Ciechocinka


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018