Pochodzący z zasiedziałego kujawskiego rodu wychowywał się w części Ciechocinka nazywanej Białymi Domami (ul. Narutowicza). W 1950 r. zdał maturę w ciechocińskim Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Dwanaście lat był polonistą w liceum w Radziejowie - miasteczku położonym w sercu historycznych Kujaw. Potem przeprowadził się do Opola. Pracował w tamtejszej oświacie, piastując różne stanowiska. Był między innymi wizytatorem.
Debiutował w 1952 r. w gazecie studenckiej. W 1993 r. wydał pierwszy tomik "Potargane anioły". W dorobku literackim ma dziesięć tomików wierszy, poematy, sagę o czasach powstania listopadowego "Płonąca sól", której akcja rozgrywa się w Ciechocinku, epigramy, formy dramatyczne oraz publicystykę literacką.
Na wydanie czeka powieść "Czyściec mojego nieba". Utwory Zygmunta Dmochowskiego zawarte są w licznych antologiach i almanachach. Jego teksty były tłumaczone na język czeski. Aktywnie działał w Związku Literatów Polskich. Zajmował się także rzeźbą w drewnie.
Za swoją pracę zawodową i literacką otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i tytuły Zasłużony dla Kultury Polskiej, Zasłużony dla Opolszczyzny i Opola. Za zasługi dla Ciechocinka wyróżniony Medalami Stanisława Staszica i prof. Leonarda Lorentowicza.
Napisał kiedyś: "cały jestem kujawski". Zawsze czuł silną więź emocjonalną ze swoją krainą dzieciństwa i młodości. W całej jego twórczości są obecne wątki kujawskie. Pod koniec życia pracował nad cyklem wierszy "Listy do nieba" dedykowanych Januszowi Żernickiemu. Tak trudno pisać, że był...
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »