Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski Wieloryb 2017. Co to za gra? [INFORMATOR, PRZESTROGA]

S, AIP
Gra Niebieski Wieloryb. Na czym polega?
Gra Niebieski Wieloryb. Na czym polega?
O grze Niebieski Wieloryb głośno jest od kilku tygodni w całej Polsce. Co to za gra? Na czym polega gra Niebieski Wieloryb? Tłumaczymy w artykule. Jedno jest pewne. Rodzice - uważajcie na dzieci i przeczytajcie naszą przestrogę.

- Gra ,"Niebieski Wieloryb" powstała w Rosji i jest aktualnie coraz bardziej popularna wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania. Codziennie otrzymują jedno ustalone zadanie.

Niebieski Wieloryb. Na czym polega ta gra?
Niebieski Wieloryb to gra, podczas której uczestnicy - dzieci - dostają różne zadania. Przez 50 dni koordynator każe im między innymi dokonywać samookaleczenia, unikać snu i oglądać horrory. "Zabawa" może zakończyć się nawet samobójstwem. Jak chronić dziecko w sieci? Czy możemy zapanować nad treściami, które przegląda?

Niebieski Wieloryb - gra. Czym jest Blue Whale Challenge?

Blue Whale Challenge, czyli niebieski wieloryb. Co to jest?
Wygląda na zjawisko, które w internecie określane jest mianem „challengu“, czyli wyzwania, które gracze mają wykonać.
Uczestnicy mają podjąć się w kolejnych dniach wykonania 50 zadań. Jednym z bardziej popularnych „challengów“ było Ice Buckett Challenge, czyli wylanie na siebie kubła zimnej wody, które miało na celu wsparcie fundacji.

Niebieski wieloryb - zasady
Niebieski Wieloryb polega na tym, że grający otrzymuje tzw. opiekuna, który wyznacza mu zadania do realizacji. Wśród zadań jest samookaleczenie, a nawet samobójstwo.

Niebieski Wieloryb - przestroga dla rodziców
Co piąty rodzic nigdy nie rozmawiał ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w sieci, a spośród tych, którzy to zrobili, tylko połowa poruszała temat treści. 53 proc. opiekunów deklaruje, że ustaliła ze swoimi dziećmi zasady korzystania z internetu. Problem polega na tym, że zazwyczaj dotyczą one jedynie limitu czasu. Tylko 13 proc. rodziców stosuje oprogramowanie filtrujące w komputerze lub laptopie, zaś wykorzystywanie go w tabelach i smartfonach używanych przez dzieci potwierdza jedynie kilka procent z nich. Tymczasem eksperci alarmują, że dla najmłodszych jak i starszych dzieci kontakt z pornografią, czy brutalną przemocą, jaką bez większego problemu można znaleźć w sieci, może być szokiem, z którym trudno jest im sobie poradzić. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby z jednej strony chronić dzieci przed takimi sytuacjami, a z drugiej odpowiednio na nie reagować..
Zaleca się wykonanie pięciu prostych kroków:

  1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu.
  2. Udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści.
  3. Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci.
  4. Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu.
  5. Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej.

Niebieski Wieloryb. Psycholog Maciej Wamka o zagrożeniach gry.

Niebieski Wieloryb w Polsce
Jak donosi Dziennik Zachodni, śmiertelnie niebezpieczna gra polegająca na wypełnianiu kolejnych wyzwań i zadań dotarła do Rybnika. W ostatnim tygodniu podobne przypadki samookaleczeń zanotowano także w Gliwicach i Zabrzu. Prokuratura przesłuchuje świadków. Policjanci wystąpili do serwisu społecznościowego Facebook, aby blokował informacje, w których pojawia się nazwa „Niebieski wieloryb". Prokuratura Krajowa wydała ostrzeżenie.

Łukasz Wojtasik, koordynator programu „Dziecko w sieci, mówi wprost: Musimy ograniczyć im treści w internecie. Najwyższy czas. Gra polega na tym, że grający otrzymuje tzw. opiekuna, który wyznacza mu zadania do realizacji. Wśród zadań jest samookaleczenie, a nawet samobójstwo.

To nie tylko niewinna gra. To rzeczywiste i realne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dzieci i młodzieży, które ulegną sugestywnym zadaniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska